Sokan úgy gondolják, hogy Gordon Ramsey vezeti a pokol konyháját a Hell’s Kitchen amerikai gaszto-reality műsorban, de a pokol most valósággá vált, a Balatonra költözött. Van, aki a Balaton poklában dolgozik ezekben a napokban, ahol a hőmérséklet elérheti az 50 fokot is! – olvasható a Balatoni Turizmus Szövetség (BTSZ) vasárnapi közleményében.
Éppen ezért a turistákat arra kéri az egyik balatoni szervezet, hogy az átlagnál is legyenek türelmesebbek azokkal, akik most a vendéglátásban dolgoznak. Sőt, ha tehetik, akkor egy rövid tapssal, vagy legalább egy apró mosollyal jelezzék az őket kiszolgálóknak, hogy respektálják, hogy ebben a nagy melegben is megpróbálnak helytállni. Ők azok, akik most mindent megtesznek annak érdekében, hogy az itt nyaralók jól érezzék magukat, még akkor, ha nekik most pokoli körülmények között kell dolgozniuk .
Mint azt Fekete Tamás, a szervezet alelnöke elmondta, az éttermek konyháiban pokolian forrók ezek a napok, ahol a pincérek és a konyhai dolgozók emberfeletti körülmények között végzik a munkájukat. Miközben mi italokkal és ízletes ételekkel hűsölünk, ők a forró gőzben és a tűzhelyek mellett izzadnak, hogy kiszolgáljanak minket. Gyakran 40-50 fok körüli a hőmérsékletben dolgoznak, elviselhetetlen párában, nehéz fizikai munkát végezve.
Ennek ellenére sokszor nem kapnak kellő tiszteletet és megbecsülést. A türelmetlenség, a gorombaság és a panaszok sajnos mindennaposak a vendéglátásban. De vajon elgondolkodtunk már azon, hogy mit is jelent ilyen forróságban órákon át talpon lenni, nehéz tálcákat cipelni, forró ételeket felszolgálni és mindemellett mosolyt erőltetni az arcunkra? A pincérek és a konyhai dolgozók is emberek, akiknek megvannak a maguk igényeik és érzéseik. Ők is elfáradnak, kiizzadnak, és néha hibáznak is. De ez nem jelenti azt, hogy tiszteletlenül kellene bánni velük. Ezért fontos, hogy ne felejtsük el, hogy a vendéglátásban dolgozók is hozzájárulnak a nyári pihenésünkhöz és kikapcsolódásunkhoz. Legyünk türelmesek, kedvesek és hálásak a munkájukért. Egy mosoly, egy köszönet, egy kis borravaló sokat jelenthet számukra, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a forró nyári napok elviselhetőbbek legyenek számukra is.
Akció a vendéglátósok munkájának elismeréséért
Éskovács Péter, a BTSZ tanácsadója mindezekhez hozzátette: most minden vendéglátásan, turizmusban tevékenykedő szervezetet arra kérnek, hogy a közösségi médiában osszanak meg egy olyan posztot, amelyben arra kérik a nyaralókat, hogy legyenek türelmesebbek az éttermekben, hovatovább egy – egy mosollyal, vagy egy rövid tapssal, esetleg egy rövid, online értékeléssel fejezzék ki elégedettségüket és tiszteletüket azokkal szemben, akik most az éttermekben, büfékben, szállodákban dolgoznak.
Az akció támogatóit arra kérik, hogy minden egyes posztban használják „Ne csak ízlelgesd, de becsüld is a konyhai dolgozók munkáját!” mondatot – és használják a #tiszteletakonyhanak, #tiszteletapincereknek hashtageket.