70 éves Vonyarcvashegyi Művelődési Ház és Könyvtár (tvkeszthely.hu)

Egy település életét meghatározza az ott folyó kulturális élet, a közösségek. Vonyarcvashegyen a 19. század végén, 20. század elején még csak ünnepek alkalmával nótáztak, báloztak az emberek. A művelődési otthon megépítésével elkezdődtek a programok, majd folyamatosan bővültek. Az éves program kínálatot biztosító – ma már- Művelődési Ház és Könyvtár 70 éves.


Megsárgult fotók közösségekről. Mindegyik Vonyarcvashegyen készült. Igazolják, hogy –bár nem volt aktív,szervezett kulturális program- az emberek ünnepekkor, munkavégzés után összegyűltek. A 20-as évektől jelentek meg a vándorkomédiások később már színjátszó köre volt a településnek. 1954-ben megépült a kultúrház. 1968-ig tanárok vezették az intézményt 1976-ig. Akkor már felívelőben volt a közösségi rendezvények szervezése.
Pali Róbert polgármester: „Én ’69-ben születtem. Jócskán meg vannak azok az emlékeim, meg képeim, amik idekötnek. Nem is olyan messze laktunk ide. Idekötöttek a barátaim, az ismerőseim, a haverok. Az iskolatársak, akikkel felnőttünk. Nem csak helyi gyermekek voltak, vagy hason korúak, hanem az idelátogató-esetleg már akkori vendégek-,turisták,nyaralók,fiatal fiúk és lányok. Több generáció tudott itt már akkor találkozni a művelődési házunkban. Volt ifjúsági klub, mozi vetítések voltak itt. Emlékszem még az első Csillagok háborúja részre, vagy a Ben Hurra. Azt itt néztük ebben a teremben. Még a mozi terem a mosdónak a helyén volt. Rengeteg sok emlék van.”
Az idő múlásával szakemberek vezetésével fellendült a kulturális élet. Az igenforgalom növekedésével felismerték, hogy programokkal lehet a vendégeket Vonyarcvashegyre hívni. De a helyi lakosságnak is megnövekedett az igénye a közösségi életben való részvételre. Szakkörök alakultak, fesztiválokat szerveztek. Amik évről-évre bővültek. A Szent Mihály kápolnától a Balaton-partig mindenhol programok várták a településre látogatókat.
Igazából a nulláról kellett építeni. Egy másfajta társadalmi közeg, másfajta társadalmi igényeket fogalmazott meg. S rám bízta az önkormányzat az új koncepció kialakítását. Én mindenképpen két fontos szempontot tartottam szem előtt. Az egyik, hogy a turisztikai, idegenforgalmi szezont kiszolgáljuk, a másik rész az idegenforgalmi szezonon kívüli időszak pedig a lakosság kulturális igényeit elégítse ki.
Az intézmény a 70 éves fennállása alatt mindvégig jelentős szerepet töltött és tölt be ma is a népszerű üdülő település életében.
Ezeknél a településeknél itt a Balaton környékén még mindig a művelődésszervező kollégák látják el a turisztikai programok megszervezését a főszezonban. Ez talán most egy kicsit átalakulni. Vannak – adott esetben- civil vagy privát kezdeményezések. De ez az első, a turizmus beindulásával igazán, a nagy volumenének a megjelenésével alakult ki. Ugye itt a 80-as évekre tehető,amikor egy nagy bumm kezdődött a gulyáskommunizmusban. Épület szintjén pl. akkor épült meg a kertmozi is, ahol rengeteg-rengeteg előadás volt abban az időben.
A kulturális fogyasztás helyszíne Vonyarcvashegyen egész évben népszerű. A téli rendezvényekre ugyanúgy érkeznek a turisták, mint a főszezonban szervezett fesztiválokra. Nagy hangsúlyt fektetnek a nagyközségben a hagyományok ápolására is, Az évtizedekkel ezelőtt indított programokat, megemlékezéseket is rendszeresen megtartják a nagy múltú intézmény szervezésében.

A Keszthelyi TV híradása itt megtekinthető.