Tájékoztató a Balaton aktuális vízminőségéről
(2016)
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Balatonban az üdülési szezonra való tekintettel júniustól augusztusig heti gyakorisággal vízminőségi mérőprogramot működtet, amely során vizsgálja a tó négy medencéjének nyílt vizét.
Nyáron a mikroszkópikus lebegő algák mennyisége, összetétele nagy mértékben kritikus lehet a Balaton üdülésre, fürdésre való alkalmassága szempontjából. Túlzott mértékű elszaporodásuk az arra érzékenyeknél egészségre ártalmas lehet (pl. bőr-irritációt okozhat). Mennyiségük becslése a vízben lebegő algák a-klorofill tartalmának mérésével történik.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság mérése szerint a Balatonban a lebegő algák mennyisége 1995 óta nem haladta meg a fürdőzésre nem javasolható hipertróf (75 mg/m3) határértéket.
Ez a vízminőség szempontjából kedvező tendencia 2016-ban is folytatódni látszik.
Ebben az évben, az eddig vizsgált időszakban a megelőző évekhez hasonlóan, a fürdésre már nem javasolható 75 mg/m3-es határértéktől messze alul maradt valamennyi mintavételi ponton a klorofill koncentráció értéke .
A következő táblázat a Balaton négy medencéjében, tóközepén vett vízmintákból mért legmagasabb klorofill-a értékeket mutatja 2016 nyarán.
A rendszeres monitoring keretében végzett helyszíni és az azt követő laboratóriumi vizsgálatok során a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársai a kémiai-fizikai paraméterek tekintetében vízminőségi problémát nem találtak.
Lokális szennyezésnek, többek között a tömeges fürdőzésnek nagyobb mértékben kitett sekélyebb parti övezetek vízminősége esetenként rosszabb lehet, mint a nyíltvízben. Szélzugokban, öblözetekben összegyűlhetnek a vízben elszaporodó algák, ami felszíni vizeknél hosszantartó meleg nyári napoknál természetes jelenség. A kijelölt természetes fürdőhelyek vízminőségéről bővebb tájékoztatás az Országos Környezetegészségügyi Intézet honlapján található.
Forrás: Takács Erzsébet, Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság