Vízi polgárőrök: hínárvágás és iszapkotrás is lesz (tvkeszthely.hu)

Hínárvágással és iszapkotrással is foglalkozik idén a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület. A civil szervezet egyre több önkormányzattal köt partnerséget. Céljuk közös, hogy a Balaton biztonságos legyen és a fürdőzőknek, sportolóknak is megfelelő körülményeket nyújtsanak. Az egyesület idén is folytatja az illegális karók és vízi állások felszámolását. A vízügy partnersége révén egyes feladatokat már önállóan is végezhetnek – adta hírül a tvkeszthely.hu.

 

A Keszthelyi Vízimentő Egyesület kikötőjében ringatózik a Balatoni Vízi Polgárőrök egyik hajója. Az egyesületnek összesen öt hajója, három hajónak nem minősülő vízi járműve és egy önjáró úszó munkagépe van. A 72 fős tagság aktív esztendőt tudhat maga mögött.

Kerekes Péter, az egyesület elnöke:

„5806 órát teljesített a vízi polgárőrség a vízen. Ennek legnagyobb részét önállóan teljesítettük, illetve együttműködtünk a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság beosztottjaival, a Halgazdálkodási Nonprofit Zrt-vel, illetőleg a Vízüggyel. Meg szeretném jegyezni azt, hogy a vízi polgárőröknél, mint minden más polgárőr egyesületnél az emberek a szabadidejükből, tehát térítésmentesen, magánemberként, felajánlásként teszik a munkájukat.”

A vízi polgárőrök tavaly is folytatták az illegális és balesetveszélyes horgászkarók és vízi állások felszámolását. Ebben a Vízügy és az önkormányzatok is partnerek voltak. A cél az, hogy minél biztonságosabb legyen a Balaton. A szabálytalan karók, cölöpök a fürdőzőkre, vízi sportolókra is veszélyesek lehetnek. Gyenesdiás önkormányzatának felkérésre indult el az úttörő kezdeményezés.

Gál Lajos polgármester:

„Én azt gondolom, hogy minden kompetenciát megkaptunk ahhoz, hogy ezt eredményesen, jó példaként elöl járva be tudjuk mutatni a Balaton többi önkormányzata számára. Én úgy érzem, hogy ezt talán egyfajta rendet jelent a horgásztársadalomban is, a minőségi fürdőzés vonatkozásában és abban, hogy nyugodtan és biztonságosan lehet használni a Balatont, itt a nyugati medencében.”

A vízi polgárőrök idén újabb szintet lépnek. Hínár- és nádvágás, illetve sekélyvízi iszapkotrás is szerepel a terveik közt. Szintén a vonyarcvashegyi kikötőben várja a bevetést ez az úszó munkagép. Állandó vízi munkavégzési engedélyt kértek rá. Ezt várhatóan január végére megkapják, ezt követően egyeztetnek az illetékes önkormányzatokkal a munkavégzésről, annak ütemezéséről.

Keszthely, Gyenesdiás és Vonyarcvashegy is megújította együttműködését az egyesülettel és 2025-től már Balatongyörök is partnere, támogatója a vízi polgárőröknek.

„Keszthelyen az új polgármester úrral, az új testülettel meghosszabbítottuk az együttműködéses támogatási megállapodást és ők is szeretnék továbbiakban a hínár-, nádvágással kapcsolatban, hogy ha egyeztetnénk, mert szeretnék a Keszthely előtti részt ők is rendbe tenni”

– mondta Kerekes Péter elnök.

A Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület jogkörei is bővültek. A vízügytől olyan hatósági engedélyt kaptak, hogy az illegális karók eltávolítását önállóan végezhetik az illetékes önkormányzattal. A vízi állásokat továbbra is csak a Vízüggyel karöltve távolíthatják el. Ehhez a munkához a társaság adta a dereglyét. A gyenesdiási önkormányzat most vásárolt egy ilyen vízi járművet, a közös felújítás után ezzel bármikor munkába állhatnak a polgárőrök. Az egyesület szívesen fogad támogatásokat, hogy még többet dolgozhassanak a Balatonért – adta hírül a tvkeszthely.hu.