Újraindul Keszthelyen a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusán jövő év szeptemberében a turizmus-vendéglátás képzés, azon belül is egyedülálló újdonságként az agroturisztikai képzés – közölte a MATE rektora szerdán Keszthelyen sajtótájékoztatón, az MTI tudósítása szerint.
Gyuricza Csaba kifejtette: az egyetem folyamatosan vizsgálja felül a képzési rendszerét a piac, a gazdaság, a társadalom meghatározó szereplőinek igényei alapján, ennek részeként alakították meg tavaly az ország első agroturizmus tanszékét Keszthelyen.
A térségben négy borvidék találkozik, kiemelt szerepe van a fürdő-, a horgász- és a lovasturizmusnak, az agroturisztikában pedig olyan lehetőségek vannak, amelyek még nincsenek kihasználva. A képzés együttműködésben valósul meg, a Nyugat-Balaton Turizmus-Vendéglátás Felsőoktatási Fejlesztési Tanács létrehozásával egyfajta szövetséget alakítottak ki az idegenforgalom, vendéglátás és az agroturizmus képviselőivel.
A MATE egyre inkább a Balaton egyetemeként kívánja erősíteni a jelenlétét a térségben, hiszen ez az egyetlen felsőoktatási intézmény a tó mellett – jelezte a rektor. Bujdosó Zoltán, a MATE Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet igazgatója azt mondta: az újrainduló képzéssel egyszerre kell megfelelni a középiskolások és a leendő munkahelyek, turisztikai szolgáltatók elvárásainak.
Abban is különleges ez a kezdeményezés, hogy a négyéves képzésből egy évet szakmai gyakorlattal, munkahelyeken töltenek el a leendő hallgatók. Hozzátette, hogy a remények szerint csökkenthető az itt végzett szakemberekkel a turizmusra országszerte jellemző szakemberhiány, és az ide jelentkezők is hosszú távon a Balaton mellett élve képzelhetik el a jövőjüket.
„Az agroturizmusban óriási potenciál van”
Szabó Péter campusfőigazgató-helyettes, az agroturizmus tanszék vezetője elmondta: a képzéssel a turizmust és az agráriumot kívánják összekapcsolni, mert az agroturizmusban óriási potenciál van. A vidéki területek fejlesztésére, a helyi gazdaságok támogatására és a fenntartható turizmus előmozdítására egyaránt szolgál a képzés, amelynek során kifejezetten nagy hangsúlyt kap majd az ökoturizmus.
Jövő szeptemberen indul el turizmus-vendéglátás alapszak, amelynek vidéki, természeti és borturizmus specializációja is lesz. Ismét lehet jelentkezni gazdasági és vidékfejlesztési agármérnöki képzésre is, ezen belül pedig vidéki turizmus specializációra. Szakirányú továbbképzések indítását is tervezik, továbbá felnőttképzéséket például lovas-, vitorlásturizmus, vidékfejlesztés, vidéki szálláshelyek üzemeltetése vagy éppen házi növénytermesztés témájában. Tudományos műhelyként pedig számos olyan kutatással foglalkoznak, amelyek a turisztika területét érintik – ismertette a tanszékvezető.
Nagy Bálint a térség országgyűlési képviselőjeként azt hangsúlyozta, hogy a Nyugat-Balaton, Keszthely, Hévíz, a Kis-Balaton és Zalakaros Magyarország egyik legfontosabb turisztikai desztinációja, a turizmus pedig a térségbeli gazdaság legmeghatározóbb ágazata, ezt tovább erősíti az új oktatási kínálat. Ez pedig minőségi szakemberképzést nyújt majd a vállalkozások, szolgáltatók számára.
Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke úgy vélekedett, hogy a Balaton és a sokszínű mezőgazdaság hatalmas lehetőségeket rejt, amiket vétek lenne nem kihasználni. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere (Városukért Tenni Akarók Egyesület) egyebek mellett azt emelte ki, hogy a Festetics György által több mint 200 éve alapított Georgikon kezdetben is az új utakat kereste, most pedig ismét a változásokat kell követnie, mert a turizmusnak is új irányokra van szüksége.