Az index értéke az év tizenegyedik hónapjában 4 ponttal nőtt, és 6 ponttal az egy évvel ezelőtti értéket is meghaladja – derül ki a novemberi Turizmus Konjunktúra Index számaiból.
Négy hónap után a turizmus konjunktúrája újra javult, miközben az összes gazdasági szektoré romlott idén novemberben. A TKI index novemberben -2 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket enyhén negatívnak érzékelték. A szálláshely-szolgáltatásban 4 ponttal +3 pontra, a vendéglátásban 5 ponttal -7 pontra javult, míg az egyéb turisztikai szektorban 1 ponttal -3 pontra csökkent az index – írja a turizmus.com.
A TKI index június után újra (1 ponttal) meghaladta a GKI EU számára végzett konjunktúra kutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúraindexét (-3 pont), ugyanakkor jelentősen meghaladta a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexet (-11 pont). Sokkal magasabb volt továbbá az ipar (-13 pont), a kereskedelem (-21 pont) és az építőipar (-20 pont) indexeinél.
Amennyiben a novemberi TKI indexet összevetjük az egy évvel korábbival, 6 pontos javulást tapasztalunk. Az alszektorok közül mindhárom indexe nőtt éves összehasonlításban, leginkább a szálláshely-szolgáltatásé. A méretcsoportok közül is mindegyik indexe nőtt, leginkább a 3-5 fős cégeké.
A TKI alindexei közül a közeljövő eredményességi indexe jelentősen, a működési költségeké enyhén javult, miközben a további három index is emelkedett az elmúlt egy év alatt.
A foglalkoztatott létszám alakulásának indexe az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest -2 ponton áll, mely azt mutatja, hogy kissé csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. A következő három hónapra vonatkozóan +4 pontot mértek (az előző év azonos időszakához képest), mely azt jelenti, hogy a cégek növelik állományukat. A helyzet az előző hónaphoz képest 7 ponttal javult.
A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 25%-a növekedést, 19%-uk visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 30% vár vendégforgalom növekedést az előző év azonos időszakához képest, 23%-uk pedig visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők 19%-a ügyfélforgalom növekedést prognosztizál, míg visszaesést 14% vár.