Ebben az esztendőben is megrendezik a Balatonon a Kékszalag tókerülő vitorlás viadalt. Az idei immár az 57. verseny a sorban, melyen, mint mindig a rekorddöntés is cél. Ez az esemény tagadhatatlanul a balatoni vitorlássport legkiemelkedőbb rendezvénye. A népes mezőnyt vonzó viadalon a rekorddöntés is cél. Valamikor a tengerek leggyorsabb vitorlása viselhette árbocán a kék szalagot. Ezt a tradíciót később átvették a gőzösök, 1934-ben pedig a balatoni vitorlázók is – írja a sonline.hu.
Igazi kaland a verseny, melyen a rekorddöntés is cél
Európa legnagyobb tókerülő vitorlásversenyét, az 57. Kékszalagot 2025. július 24-én, 9 órától rendezik – adta hírül a hajozas.hu. A Balatonfüredről rajtoló Kékszalag egy életre szóló élmény azoknak, akik elindulnak a versenyen, és hatalmas látványosság azoknak, akik csak a partról nézik és szurkolnak. A 160 km-es vitorlásverseny igazi kaland mindenkinek. A versenyt először 1934-ben írta ki a balatonfüredi Hungária Yacht Club. Azzal, hogy bármely vitorlás, amely a kiírt távon, az óramutató járásának megfelelően a leggyorsabban körbehajózza a tavat megnyerje a Balaton Kék Szalagját.
Évtizedekig élt az elsőként elért legjobb idő
Az első években csupán kétévente rendezték meg 1942-ig. A háború után 1947-ben bontottak újra vitorlát a viadal résztvevői. A sporttörténelmi év az 1955-ös volt, amikor a Nemere II. nevű 75-ös cirkáló 10 óra 40 perc alatt teljesítette a távot. Az évtizedekig fennáll fantasztikus rekordot csak 57 évvel később, 2012-ben sikerült megdöntenie egy hightech anyagokból készült katamaránnak! Több, mint húsz éve, 2001 óta a évente rendezik meg a viadalt, amely Európa legnagyobb tókerülő versenye lett. Rendre öt-hatszáz, vagy több hajó is nevez és indul rajt.
A lehető legrövidebb úton próbálják megtenni a távot
A Kékszalag versenytávja közel 160 kilométer légvonalban. A vitorlások ezt nem egyenes vonalban teszik meg. Megpróbálnak úgy úgy navigálni, hogy a lehető legrövidebb idő alatt érjenek célba. A rajt- és célvonalat a balatonfüredi kikötő előtt tűzik ki. Az első pályajel északkeleti irányban, Balatonkenese előtt található. Ezt elhagyva a hajók a déli part legnagyobb települése, Siófok felé haladnak. Innen a Tihanyi-szoroson át hajózva a Balaton délnyugati csücskében Keszthely a következő állomás. Onnan már újra északkeletnek, azaz visszafelé hajóznak a Balaton hosszában, hogy elérjék a balatonfüredi célt – írja a sonline.hu.