Töretlen a Balaton vízminőségének javulása

Példaértékű javuláson ment keresztül  az elmúlt húsz évben a Balaton vízminősége és ez a kedvező állapot idén is folytatódik. A természetes fürdővizek ökológiai vízminőségének mérőszáma, a vízben lebegő algák mennyisége, illetve összetétele szintén erről tanúskodik – számolt be honlapján az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézete.

 

A természetes fürdővizekről rendelkező hazai szabályozás értelmében a víz kiváló, illetve jó minőségűnek tekinthető, amennyiben az algák mennyiségének becslésére használt pigment, a klorofill-a mennyisége nem éri el a 10, illetve 25 µg/l-es értéket. Szintén lényeges szempont, hogy mennyi egy speciális csoport, az ún. cianobaktériumok, régi nevükön kékalgák részaránya az alga együttes egészéhez képest.

Végignézve az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének idei vizsgálati eredményeit, megállapíthatjuk, hogy a víz minősége idén is kiválóan alakul, a klorofill-a koncentrációja a legfrissebb júniusi adatok szerint 4,8 és 9,5 µg/l között változott. A már említett cianobaktériumok a többi algához hasonlóan a tavi ökoszisztéma szerves részét képezik, potenciális kockázatot csupán bizonyos csoportjaik tömeges elburjánzása esetén jelenthetnek. Tavasszal az alacsonyabb hőmérséklet miatt előfordulásukkal azonban nem számolhatunk, és a szaporodásukhoz nélkülözhetetlen tápanyagok alacsony mennyiségének köszönhetően nyáron sem várható tömeges megjelenésük a Balaton nyílt vizében, amit a júniusi vízmintákban talált alacsony részarányuk is igazolt. Az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a Balaton vízminősége kifogástalan.

Az MTA Nemzeti Víztudományi Program honlapján megjelent teljes cikk  itt olvasható.