„Tiszta Balaton, tiszta művészet” kampány indult (vehir.hu)

„Tiszta Balaton, tiszta művészet” címmel rajtolt el idén is a HybridCycle fenntarthatóságot és újrahasznosítást hirdető kezdeményezése. Ezúttal Balatonakarattyán a Nekem a Balaton nevű bisztróban tartották a 2022-es projektnyitót, ahol látványos kupakgyűjtő akcióval, gyerekeknek szóló kreatív újrahasznosító workshoppal is készültek, valamint bemutatták azt a hajót, aminek idén még nagy jelentősége lesz a projekt sikerességében.

 

Ami egyeseknek szemét, az valaki másnak kincset érhet. Ez az elve a Tiszta Balaton, tiszta művészet elnevezésű fenntarthatósági és az újrahasznosítás üzenetét hirdető művészeti eseménysorozatnak, amit a Veszprém-Balaton 2023 EKF program együttműködésével a régió minél több különleges helyszínére, rendezvényére visz el a HybridCycle írja a vehir.hu.

„A HybridCycle egyik kiemelt célja, hogy látványos és adott esetben játékos formában hívja fel a figyelmet a túlfogyasztás problémájára, ezzel együtt arra, hogy a műanyag élete nem ér véget ott, hogy hulladék lesz belőle”

– mondta Erdélyi Szabolcs a HybridCycle ügyvezetője Balatonakarattyán.

„A Tiszta Balaton, Tiszta Művészet programsorozatban a képzőművészet és a kreatív dizájn eszközeit hívjuk segítségül és ezeken keresztül mutatjuk be, hogy például a műanyag kupakok is lehetnek egy képzőművészeti alkotás, vagy egy új használati tárgy, ékszer alapanyagai”

– tette hozzá.

Bár Európában élen járunk az újrahasznosításban, mégis csak körülbelül 30%-a kerül a régióban termelt műanyag hulladéknak újrahasznosításra. A legtöbb esetben a műanyag zacskókat, palackokat és evőeszközöket csak pár percig használjuk, majd miután az eredeti céljukat betöltötték, több száz évig fennmaradnak és mikroműanyag formájában szennyezik tovább a környezetet.

„A fenntarthatóság fogalma habár óriási kihívásnak tűnhet, valójában mindig alulról építkezik”

– mondta a rendezvényen Sulyok Georgina, a projekt vezetője a HybridCycle részéről.

Azt is elárulta, a gyűjtés különlegessége, hogy ezúttal a műanyag kupakokat egy kifejezetten erre a célra átalakított kishajóba gyűjthetik a lelkes környezetvédők, aminek a szervezők a Kupakabana nevet adták.

A Tiszta Balaton, tiszta művészet projektet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program is támogatja. Az EKF részéről Balatonakarattyán Heim-Tóth Miklós vett részt az eseményen, aki kiemelte, az egész EKF programsorozatot végigkíséri a fenntarthatóság, amellett, hogy saját rendezvényeiken is képviselik ezt a környezettudatos irányvonalat, támogatóként is megjelennek ilyen projekteknél.

Visszatérve a HybridCycle akciójára, a 2021-ben debütáló népszerű programelemek, mint az augusztusi, balatoni Hybridart Camp alkotótábor, a művészeti rezidenciaprogram, amely fiatal alkotóknak bemutatkozási lehetőséget, a tapasztaltabb, ismertebb művészeknek pedig új inspirációt, elvonulásra alkalmas tematikus alkotóteret biztosít, idén is elindulnak. Ezen kívül a gyerekeknek szóló szelektív hulladék alapanyagú workshop foglalkozásokkal nyáron és ősszel rendezvényekre, általános iskolákba és meglepetés helyszínekre is ellátogatnak a csapat animátorai, hogy megmutassák a legkisebbeknek, hogy a hulladék érték is lehet. Ősszel a fenntarthatóság és a művészeti élet ismert szereplői, előadóművészek, alkotók, oktatók érkeznek Veszprémbe, hogy a művészet és a környezetvédelem legégetőbb kérdéseiről beszélgessenek egy egész napos ingyenes rendezvény keretében.