Terített asztalok és nyitott pincék az őszi a Balatonnál (turizmus.com)

Szeptemberben indul a szüreti fesztiválok, felvonulások időszaka, de ősszel gasztronómiai programokból is bőséges a kínálat a tó körül. Szigligeten a süllők, Tapolcán a pisztrángok, Tihanyban a gardák kerülnek a tányérokra, lesz FügeFeszt, murci- és újborfesztivál és libadalom is.

A hűvösebb idő beköszöntével érdemes kissé eltávolodni a víztől, és felfedezni a régió gazdag kulináris kínálatát. A Balaton környéki borászatok többsége egész évben nyitva tart, a dűlőkben sétálva érezni az érett gyümölcs és a must illatát. Bár a szüret a legmozgalmasabb időszak, sokan ilyenkor is kitárják a pinceajtókat, és az előző évjáratok borain túl musttal, murcival is megkínálják a vendégeket. A négy évszakos balatoni éttermek és cukrászdák menülapjain szintén megjelennek az őszi alapanyagok: készülnek a szőlős, fügés, körtés, szilvás ételek, érkeznek a kacsák, a libák a tányérokon – írja a turizmus.com.

Hat borvidék alkotja a Balatoni borrégiót: a tavat északról a Balatonfüred-Csopaki, a Badacsonyi, a Balaton-felvidéki, a somogyi oldalról a Balatonboglári borvidék határolja. A Zalai, más néven a Balaton-melléki borvidék és a Nagy-Somlói borvidék tovább színesíti a borpalettát. A régió legismertebb és legnépszerűbb fajtája az olaszrizling, de a különlegességek kedvelői megtalálják a választékban a kéknyelűt, a szürkebarátot, a furmintot és a juhfarkot is. Ma már a Balatonnál is egyre több borászat készít hagyományos eljárással pezsgőt, ezeket a pincészeteknél helyben vagy a balatoni vendéglátóhelyeken keressük.

Badacsonyban a Tourinform Iroda szervezésében késő őszig minden szombaton pincéről pincére járva lehet felfedezni a hegy legizgalmasabb borait szakavatott túravezető és szőlősgazdák kalauzolásával. A Badacsony dűlőin, a Csobáncon vagy a Tóti-hegyen lenyűgöző látvány fogadja a borturistákat, akik a titkos és vadregényes útvonalakat járva három családi pincészetnél három-három fajta bort kóstolhatnak borkísérő falatkákkal. A dűlőtúrán a borvidék történelmét, a tanúhegyek kialakulását, különlegességeit, legendáit és az itt élő emberek szokásait is megismerhetjük.

Badacsony jellegzetes fajtája a kéknyelű, amelyből a világon összesen negyven hektárnyi terem – elsősorban ebben a régióban. Nevét kékes-vöröses levélnyeléről kapta. Nem hoz sok termést, de többnyire jó minőséget ad, ez a természetes hozamkorlátozás az oka, hogy a helybeli parasztok úri szőlőnek nevezték, mivel a termesztésére úri passzióként tekintettek.

A tó körül ma már mindenhol találkozhatunk a balatoni termelők nevét viselő BalatonBorral, a régió közösségi bormárkájával. Az olaszrizlingből készülő, jó ivású, nyáridéző borok a termelők egyedi kézjegyét hordozzák, mégis hasonló stílusúak.