Távozik a Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárja (vehir.hu)

Öt év után leköszön a Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárja, de a szakképzéstől nem távolodik el. Pap Máté országos szinten a Magyar Kereskedelmi és Iparkamaránál felel majd a terület fejlesztéséért. 

Amikor öt éve elkezdtük a munkát, az új szakképzési törvény is akkor lépett életbe. Gyakorlatilag új fundamentális alapokkal vágtunk bele. Abban az időben a szakképzésnek a társadalmi presztízse nem volt magasan értékelve. Az elsődleges célunk az volt, hogy ez mielőbb javuljon és úgy érzem, öt év alatt sikerült markáns és jól érzékelhető eredményeket elérni ebben is.” – mondta a vehir.hu-nak Pap Máté.

Egy trendfordulás pedig valóban megfigyelhető az oktatási rendszerben. Ma nem csak Veszprémben, de országos szinten is kirajzolódik a statisztikákban, hogy 10 nyolcadik osztályos tanulóból 6 valamilyen szakképző intézményben folytatja tanulmányait.

Veszprémben az Iparinak van olyan osztálya, ahol tízszeres a túljelentkezés. Ez a számok nyelvén azt jelenti, hogy egy 30 fős szoftverfejlesztő és -tesztelő osztályba 280-300-an is szeretnének felvételt nyerni.

Pap Máté a mérhető eredményességet két kulcsmomentummal magyarázta. Egyrészről a kormányzat biztos alapokat teremtett a szakképzés fejlődéséhez azzal, hogy stratégiai szintre emelte az oktatáspolitikában. Másrészről pedig az új szakképzési törvénnyel az oktatás módszertana is megújult.

A tananyag tartalma modernebb lett, a szakképzésben most már projektszemléletben gondolkodunk, a kompetenciákra, készségekre helyezzük a hangsúlyt ez pedig így sokkal korszerűbb tudást ad a diákoknak és sokkal egyértelműbb lett a kompetenciatérkép is, azaz, hogy pontosan milyen készségeket kell elsajátítani egy-egy szakmához – fogalmazott.

A szakképzés megbecsültségének növelése, amit legfontosabb kezdeti célként nevezett meg a leköszönő kancellár viszont nem csak az oktatás újragondolásában látszott meg az elmúlt öt évben.

Az oktatók megbecsültségének erősítése ugyanilyen fontos stratégiai kérdés volt. Az elmúlt öt évben négyszer hajtottuk végre béremelést. Harminc százalékos emelés után jött egy tizenöt, egy újabb harminckét, majd egy huszonegy százalékos emelkedés. Így pedig átlagosan közel két és félszeresére emelkedtek az oktatók bérei öt év alatt a szakképzésben. Jelenleg egy kezdő tanár bruttó 705 ezer forintért tud elhelyezkedni a szakképzésben. Ez persze még magasabb is lehet, ha valaki osztályfőnök, vagy a felnőttek szakmai oktatásába is bekapcsolódik – mondta.

Az oktatás átszervezése és a tanárok béremelése után sem állt még meg a munka, tért rá Pap Máté az elmúlt időszak további eredményeire, amelyek talán a leginkább szemmel láthatóak. Már csak azért is, mert a Veszprémi Szakképzési Centrum összesen 10 milliárd forintos vagyonnövekedést ért el. Ezt pályázatok útján, a normatív támogatás hatékony felhasználásával, a Modern Városok Program projektjeivel és persze saját forrásokból érték el. Ebben számos eszközbeszerzés volt, informatikai fejlesztések, de két ingatlanvásárlást is menedzseltek, valamint a már említett Modern Városok Programból a Jendrassik-Venesz Technikum is megújulhatott mind energetikailag és infrastrukturálisan, mind pedig az oktatáshoz szükséges eszközök terén.

Fontos volt, hogy vonzó legyen az a környezet, ahova a szülő megérkezik a gyermekével. Hogy nyugodtan mondhassa azt egy pályaorientációs előadás után, hogy érdemes ide orientálni a gyereket – jelentette ki. Ezt erősítve hozzátette, a szakképzésben is egyre nagyobb hangsúly van a külföldi tapasztalatszerzésen, ebben pedig legfontosabb támaszuk az Erasmus+ program lehetőségei, aminek keretében csak Veszprémből az elmúlt években 150 oktató és 500 diák tudott részt venni kéthetes külföldi tanulmányutakon.

A szakképzés sikerének mindezek mellett elválaszthatatlan szereplői azok a vállalkozások is, akik a duális képzés keretében képzőhelyként is megjelennek, ahol a fiatalok már éles körülmények közt tesztelhetik tudásukat és gyarapíthatják tapasztalataikat.

Az új szakképzési rendszer lényegét a cégvezetők nagy része megértette és tisztában vannak azzal, hogy milyen célkitűzéseink vannak és ezek hogyan vállnak közös érdekké. Egyébként a visszajelzések alapján ők is azt igazolják, hogy a szakképzés fejlődik. Egy területen van hiányérzetem, azt látom, hogy nem mindenki ugyanolyan mértékben vesz részt ezeknek a közös céloknak az elérésében. A duális képzésben nagyon sok elkötelezett cég van, de vannak olyan vállalatok is, akik méretükhöz képest csekély mértékben kapcsolódnak be a közös munkába. Ezen még kell dolgozni – mondta a leköszönő kancellár.

Pap Máté ezt a jövőben már egy másik pozíciójából tudja felügyelni és segíteni. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában felel majd a kamara és a hazai szakképzés, felnőttképzés és szakirányú továbbképzések közti kapcsolat erősítéséért.