Tab leköszönő polgármestere lesz a Siófoki Campus igazgatója

Október 1-től a Siófok Campus igazgatója Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Tab leköszönő polgármestere lesz. A leendő campusvezető szerint mind a Debreceni Egyetem (DE), mind Siófok jó üzletet kötött a megállapodással. A leendő igazgató szerint a Dunántúl közepén található egyetem versenyképes lehet a győri, a pécsi és a veszprémi felsőoktatással – írja a hirek.unideb.hu.

 

A DE és Siófok városa májusban kötött együttműködési megállapodást a korábban már szállodaként és felsőoktatási képzőhelyként is működő Balaton-parti épület 15 éves hasznosítására. A Debreceni Egyetem Siófok Campus létrehozása a helyi felsőoktatás újjáélesztése mellett a gazdaságfejlesztést is szolgálja az egyetem és a város szándékai szerint.

A Debreceni Egyetem még a szerződésben vállalt ingatlanfelújítás megkezdése előtt megszervezte első siófoki rendezvényét, a Nyári Egyetemet, a Balatoni Polgári Klubbal közösen augusztus végén. Az eseményen ismertették az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit. A tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.

Bács Zoltán, a DE kancellárja arról beszélt, az intézmény Gazdaságtudományi Kara másfél éve állapodott meg a településvezetői képzés elindításáról, mivel ezeket a feladatokat a legtöbb érintett korábban autodidakta módon sajátította el. A DE vezetése megkereste Siófok polgármesterét, aki igent mondott erre, ezzel kezdődött az együttműködés.

– Most egy olyan lehetőség tárult elénk, amelyet alaposan meg kell fontolni a karoknak. A Debreceni Egyetem képzési kapacitásait, keretszámait is figyelembe véve tudunk Siófokon  képzéseket indítani egyeztetve a környékbeli önkormányzatokkal. Már látszik, hogy a szokásos turizmuson és vendéglátáson kívül egészségtudományi képzésekre is jelentős igény mutatkozik, és úgy tűnik, hogy a helyi vállalatok műszaki, informatikai szakemberekre is igényt tartanak – emelte ki Bács Zoltán.

Hangsúlyozta: a Debreceni Egyetem egymilliárd forint plusz áfa értékben újítja fel a 130 éves épületegyüttest, amelyhez egyebek mellett konyha és kollégium is tartozik. A következő egy évet elsősorban tervezésre, közbeszerzésre szánják, de közben már egyes képzések is elindulnak.

 

Páratlan a siófoki campus elhelyezkedése

Bács Zoltán kancellár arról beszélt: a következő egy év az ingatlanfelújításé lesz, de az oktatás elindításáról sem feledkeznek meg. A Siófokra tervezet képzések (többek között turizmus-vendéglátás, borászat, egészségtudomány, műszaki és informatikai képzés, TÖOSZ-képzés képviselőknek és polgármestereknek) széles palettája széles körű együttműködést feltételez az egyetem és a régió gazdasági szereplői, valamint a város között. A kancellár szerint a siófoki campus elhelyezkedése a maga nemében páratlan a hazai felsőoktatási intézmények között.

Schmidt Jenő azzal kapcsolódott ehhez: hisz abban, hogy olyan sikeres projekt lesz ez itt a Dunántúl közepén, hogy a campus hosszú távon felzárkózik a pécsi, győri és veszprémi egyetemekhez. A leendő igazgató úgy számol: legalább három év kell majd ahhoz, hogy kialakuljon a teljes képzési paletta.

 

A helyi szakképzés is kapcsolódhat az egyetemi oktatáshoz

A Siófok Szakképzési Centrum kancellárja, Szamosi Lóránt arról számolt be, hogy a Balaton közvetlen környékén csak elvétve fordulnak elő nagy multicégek. Kevés fiatal értelmiségi tud ott gyökeret ereszteni, emelkedik a helyi lakosság átlagéletkora. „A Balaton régió esetében a kitörési pont a tudás, az innováció. Ebben lesz majd jó partner a Debreceni Egyetem” – osztotta meg gondolatait.

A Debreceni Egyetemmel májusban szintén együttműködési megállapodást kötő Siófoki Szakképzési Centrum 5 iskolát foglal magában, 2600 diákkal, az ország legmodernebb oktatókonyhájával a gazdasági társaságként működő Balatoni Kulináris Műhely égisze alatt, de például 2,3 hektár szőlőt, sőt, mogyoróültetvényt is művelnek – közölte a nyári szabadegyetem siófoki rendezvényén Szamosi Lóránt.

A szakképzési centrum kancellárja nem titkolta: elképzeléseikben a balatoni szakképzés egységesítése, megyehatároktól való megszabadítása szerepel, természetesen siófoki központtal. „A Balaton történelmi, földrajzi, gazdasági, szociokulturális egység, így a fejlesztéspolitikának is egységesen kell kezelni, nem lehet különbséget tenni északi és déli part között, ám egységes fejlesztési stratégia ma még nyomokban sem létezik a Balaton esetében – mutatott rá Szamosi, aki szerint komoly veszély fenyegeti a balatoni régiót, az elöregedés (kevés a tehetséges pályakezdő, a fejlesztésekhez kellő itt gyökeret eresztő értelmiségi, az elvándorlást ugyan a bevándorlás ellensúlyozza, de akik elmennek, fiatalok, akik ideköltöznek, azok idősebbek).

– Tudást idehozni a Balaton partjára, ezen kell dolgoznunk, erről szól a siófoki campus is, mert a kitörési pontja a régiónak csak a tudás lehet – fogalmazott a kancellár, aki úgy véli, a szakképzés is kapcsolódhat az egyetemi oktatáshoz, technikusi végzettséggel például jó néhány területen könnyebb jelentkezni a felsőoktatásba. A hirek.unideb.hu tudósítása szerint Szamosi Lóránt az egészségügyi képzés fejlesztését is sürgette, mondván, „miért nem hisszük el, hogy a Balaton gyógyít?”.