Szél sodorta fehércsőrű búvár (szabadfold.hu)

Feltételezések szerint a múltkori viharos szél sodorta a Balatonig észak szülöttét, a fehércsőrű búvárt. Meglehet azonban, hogy kalandvágyból indult délre az a fiatal példány, amely Szántód és Balatonföldvár között ütötte föl átmeneti (vízi) tanyáját.

Akárhogy is történt, messziről érkezett, hiszen Szibéria, Kanada, Alaszka és Norvégia északi tájai a fészkelőhelye. De nemcsak a fehércsőrűé, hanem a rokonaié: az északi, a sarki és a jeges búváré is. Ezek néhány példánya évről évre megjelenő, telelő vendége hazánknak, ám a fehércsőrű búvár ritka madár minálunk, magyarországi megjelenése nemzetközi szinten is különlegességnek számít.

A libányi méretű búvármadarak kitűnő úszók, farokhoz közel álló, úszóhártyás lábaikkal gyorsan siklanak a vízben, ám a szárazföldön esetlenül mozognak, ezért azt kerülik is. Halakkal, rákokkal, csigákkal táplálkoznak, melyekért akár hatvan méter mélyre is lemerülnek a tengerben. Fészküket gyakran édesvizű tavak mellé építik.

A most hozzánk érkezett fehércsőrű búvár egyedei is igen termetesek: 70-90 centi hosszúak, súlyuk 4-6 kiló között változik, szárnyfesztávolságuk a másfél métert is eléri.

Hazánkban minden búvármadárfaj védett.

(12:33)

fehercsoru-buvur

Fehércsőrű búvármadár – Fotó: Ryan Askren, USGS