Szárazabbra fordult a Balaton térségének időjárása

Az elmúlt két évben szárazabbra fordult a Balaton térségének időjárása. Bár a következő napokban várható néhány milliméternyi csapadék a térségben, azonban ez messze nem lesz elegendő a hiány pótlására. Ha a jelenlegi tendencia marad, akkor a szeles száraz tavasz során gyakori tűzesetekre kell számítani, illetve a Balaton vízszintje sem fog számottevően növekedni – közölte Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium vezetője a HírBalaton megkeresésére.

A Balaton vízállása ma 101 centiméter, tavaly ilyenkor 120 centiméter volt (Fotó: HírBalaton)

 

Az üdülőrégió főmeteorológusa kifejtette, már 2020-ban is gyakran voltak szárazabb periódusok, amelyet a 2020 októberi csapadékos időszak még bepótolt, így a 2021-es év elegendő talajnedvességgel és vízállással indulhatott. Azonban 2021 nyara már hektikusan alakult a csapadék szempontjából: a létfontosságú Medárd-időszak gyakorlatilag elmaradt, illetve a nyár folyamán mindössze néhány felhőszakadásos esemény javította a szezon csapadék statisztikáját.

Ez számszerűen azt jelenti, hogy 2021. augusztus 1. és 2022. január 31. közötti időszakban a Balaton vízgyűjtőjének területén a 30 éves csapadék átlagnak (ami 310-340 mm körül alakul) csak 70 százaléka hullott le. Konkrétan Siófokon ebben az időszakban 68 mm, Keszthelyen 89 mm, Zalaegerszegen 103 mm volt a csapadék hiány, ami Siófokon 24 százalékkal, Keszthelyen 29 százalékkal, Zalaegerszegen pedig 34 százalékkal kevesebb csapadékot jelentett az  időszak átlagához képest.

Annál több jutott a térségnek az erős, viharos szélből, amely még jobban kiszárította a talajt, így például a január 30-i vihar alkalmával többfelé alakultak ki porviharok.

A szélsőségesen száraz időjárásnak az a közvetlen oka, hogy az Atlanti-óceán felett az idén gyakran kialakult viharciklonok Észak-Európa felé veszik az irányukat és vonulásuk során megerősítik a tőlük délre lévő magasnyomású anticiklonokat. Ez utóbbiak blokkolják a nedvesség beáramlást, viszont a ciklon-anticiklon határán annál erősebb a szél, amit Közép-Európa, illetve a Balaton térsége is megérez – magyarázta Horváth Ákos.