Több mint 30 nappali és levelező, valamint tanfolyamrendszerű képzést hirdet meg a Debreceni Egyetem siófoki campusa, amennyiben az Oktatási Hivatal – várhatóan januárban – ezekre engedélyt ad – tájékoztatta a Siófoki Híreket Schmidt Jenő campusigazgató. Közben munkások sürögnek-forognak a hajdani Sió és Hullám szállóban (a későbbi Bányász üdülőre padlómozaik emlékeztet, amit meg is fognak hagyni), előkészítik a tervek szerint márciusban induló építési-átalakítási munkálatokat.
A campusnak helyet adó épületrészben festések, padlózat-és bútorcserék folynak, új vizesblokk is készül. A másik két épületrészre vár nagyobb szabású felújítás, s például a konyha és a diákszálló helyiségeit is úgy előkészítjük, hogy márciusban már bontani ne, hanem csak építeni kelljen. A kiviteli tervek elkészültek, januárban jelenik majd meg a közbeszerzési felhívás a kivitelező kiválasztására, az eljárás február végére zárulhat le és tavasszal, valamint a nyár elején folyhat az építkezés, júliusi befejezéssel. Hiszen augusztusban már kreditpontos képzéseket tervezünk kül- és belföldi hallgatóknak (ez lesz egyben a „tesztüzeme” is a campusnak), majd a hónap végén a nyári egyetemmel indítanánk az első képzési évet, az elképzelések szerint 80-100 nappalis és 150-200 levelezős hallgatóval
– mondta Schmidt Jenő.
Ismertette azt is, hogy három nappalis és jó néhány levelezős képzésre adott be engedélykérelmet a Debreceni Egyetem, mely, mint ismert, nettó egymilliárd forintos épületfelújítást vállalt a városi tulajdonú ingatlanon annak használata fejében. Néhány tervezett képzés: nappalin mérnökinformatikus, turizmus-vendéglátás és számvitel-pénzügy, levelezőn és szakirányú továbbképzésen ápoló, egészségügyi szervező, egészségügyi menedzsment, gyógyszerfejlesztés-kutatás, informatikus, gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki, fejlesztő és mentorpedagógus, települési önkormányzati vezető, klímareferens. Az Oktatási Hivatallal csak a nappali és levelezős képzéseket kell engedélyeztetni, egyéb, tanfolyam-jellegű oktatást bármennyit indíthat az egyetem, a helyi igények ismeretében.
A színvonal olyan lesz, mint Debrecenben
A siófoki campuson – magyarázta az igazgató – ugyanolyan színvonalú képzést kapnak a hallgatók, mint Debrecenben, jó néhány oktató jár majd onnan Siófokra. Mivel február végéig jelentkezhetnek a végzős középiskolások, amint a hivatal pecsétje is rajta lesz az indítandó szakok listáján, nagy hangsúlyt fognak fektetni arra, hogy a fiatalokhoz is elérő csatornákon is bekerüljön a köztudatba: lehet Siófokra is jelentkezni, nem kell Debrecenbe menni…
Az egészségügyi képzés is kiemelt szerepet kaphat
Az egészségügy lehet az egyik fő csapásiránya a siófoki campusnak – ezt hangsúlyozta Schmidt Jenő akkor, amikor a képviselő-testület decemberi ülésén számolt be az előkészületekről. Természetesen a közgazdasági és vidékfejlesztési, valamint a turisztikai irány is ide sorolható, de az egészségügyi képzés a régió egyik fehér foltja. S a város részéről is megfogalmazódott az igény – jelezte dr. Lengyel Róbert polgármester –, hogy legyen prioritás az egészségügy. Képviselői kérdésre válaszolva a campusigazgató arról is beszélt: négy-öt év kellhet, mire kialakul a teljes képzési paletta, akkorra mintegy 600 hallgatóval (300-300 napalissal és levelőzéssel) számolnak. A Debreceni Egyetem öt éve működő szolnoki campusának ma ezer hallgatója van – írja a Siófoki Hírek.