Fantasztikus régészeti lelőhelyet rejt Hegyesd határában a tó – ezt régóta tudni lehetett és nemrégiben búvárrégészek végeztek itt szonárral felmérést. Azóta egy videó is készült arról, hogyan rajzolódik ki a víz alatti épületmaradvány a Bakony és a Tapolcai-medence találkozásánál.
A Bakony látnivalókban, természeti kincsekben gazdag és olyan különleges értékeiről is tudunk, amelyek modern tudományos módszerek révén rajzolódnak ki. A hegyesdi tóban lévő ókori római villa maradványairól így készült el egy videó, amit a tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum tett közzé.
Bakony és régészet – A képen az látszik, hogy melyik részét mérték fel a hegyesdi tónak a búvárrégészek
A régészet korszerű eljárásainak és a digitális technológiának köszönhető a római kori település központi épületegyüttesének háromdimenziós feltérképezése alapján készített animáció. Egy feltárás, egy víz alatti ásatás további érdekes részletekre deríthetne fényt.
Még október közepén jártak búvárrégészek ezen a fantasztikus lelőhelyen, amit az Argonauta Víz Alatti Kulturális Örökségvédelmi és Folyami Régészeti Kutatócsoportnak Győrffy-Villám Zsombor régész mutatott meg. Tóth János Attila búvárrégész akkor a szonárral végzett felmérés után úgy nyilatkozott lapunknak, hogy jól felismerhető maradványok rajzolódtak ki, pedig csak a tó egy kis részén végezték el a műszeres kutatást csónakból.
A teljes cikk itt elolvasható.