Ami a Balaton körül történik, ezek a szülési fájdalmak és az ezzel járó problémák és társadalmi konfliktusok is. Most kezdenek a Balaton környéki települések ráébredni arra, hogy van egy egészen egyedülálló természeti és társadalmi kincsünk is, és ez nagyon könnyen veszélybe kerülhet – fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában a közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Néhány hete az országos főépítész, Lánszki Regő, aki azt mondta, hogy az új építészeti törvény után már nem lesz olyan, hogy tűzivíztárolónak álcázott, feszített víztükrű medence épülhet a Balatonnál. Még márciusban Navracsics Tibor beszélt arról, hogy el kell dönteni, hogy a Balaton az lakóhely, vagy magyar Florida – hangzott el a műsorban.
A miniszter erre úgy reagált: együtt tudjuk csak eldönteni, zajlik ez a vita, én ennek nagyon örülök, de csak a nemzet döntheti el, tehát mi mindannyian dönthetjük el, szükségünk van-e a Balatonra, mint élővilágra, a tóra is, a víztükörre is, a medrére is és a körülötte lévő településekre, vagy pedig nem.
Ebből a szempontból szerintem nagyon pozitív lehetőség, meglátjuk, hogy hogyan alakul, hogy a vármegyei főépítészek mellett lesz egy balatoni főépítész is, aki összehangolja és felügyeli a Balaton környékén zajló építési tevékenységeket, településképi összetevőket és előírásokat, és ebből talán, ahogyan államtitkár úr is mondta akkor, itt a stúdióban, lesz lehetőségünk megakadályozni a visszaélést az építési jogszabályokkal. Azt látom, hogy a polgármesterek részéről is van egy nagyon erős elhatározás most már, hogy a Balaton környékén tegyünk rendet, és tartsuk meg a táj önazonosságát.
-fogalmazott Navracsics Tibor.
Kifejtette: az elmúlt pár év alapján azt látta, hogy radikalizálódik a hangulat a Balaton környékén és a Balatonnal kapcsolatos véleményekben is.
Én azt látom, hogy ami a Balaton körül történik, ezek a szülési fájdalmak és az ezzel járó problémák és társadalmi konfliktusok is. Most kezdenek a Balaton környéki települések ráébredni arra, hogy van egy egészen egyedülálló természeti és társadalmi kincsünk is, és ez nagyon könnyen veszélybe kerülhet. A saját magam személyiségfejlődésén keresztül is látom azt, hogy a Balaton környékén élő emberek hogyan döbbennek rá tömegesen arra, hogy valahogyan meg kell óvnunk ezeket a településeket, az itt élő embereket és az itteni természeti tájat.
-fejtette ki.
Beszélt arról is: a hétköznapokban nemcsak a nagy és botrányos beruházások jellemzik a Balaton környékét, hanem a bátor polgármesterek is, a Zala, Veszprém és Somogy vármegyei főispánok, illetve a kormányhivatalok munkatársai, a természetvédelmi területeken dolgozó emberek, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, és biztos benne, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium is.
Navracsics Tibor hozzátette: most éppen egy ötmilliárd forintos keretösszegű szolgálatilakás-pályázatot zárnak le, ahol a Balaton-parti települések pályázhattak a közszférában elhelyezkedők lakhatási helyzetének támogatására, ez nővértől kezdve tanáron keresztül rendőrig vagy közigazgatási szakemberig bárkit érinthet. Éppen azért, mert ezen a területen nem munkanélküliség van, hanem munkaerőhiány. Egész egyszerűen a fiatalok nem tudnak letelepedni, túl magasak az ingatlanárak. Az ott lévő népesség számára a beruházás is járható út, de igazából a Balaton környékén nincsen már olyan nagyon magas munkanélküliségi ráta, hiszen vannak egyrészt a közelben városok, Zalaegerszeg, Veszprém, Ajka, Kaposvár, Marcali, Siófok a parton, Balatonfüred a parton, Keszthely a parton, amely azért felszívja a munkaerő jelentős részét.
Inkább az jelenti a nagyobbik problémát, hogy akik innen elmennek, nem annyira a munkahelyek hiánya miatt mennek el, mint a magas megélhetési költségek miatt. Tehát ha lakóhely akar lenni a Balaton, akkor a lakhatási kérdés megoldásával kezdené, és ehhez jönnek még természetesen a beruházási kérdések is, de ez nem biztos, hogy közvetlen a Balaton térségét érintené, hiszen például Ajka, ami ipari központ, 30-35 kilométerre van a Balatontól, bejárható távolságra, Veszprém meg 15 kilométerre. Ezek a nagyobb ipari központok viszonylag könnyen megközelíthetők a munkahely szempontjából is.
A miniszter szerint kérdés, hogy a magas ingatlanárak versenyképességi előnyt vagy hátrányt jelentenek-e, az amerikai ingatlanszakértők általában a magas ingatlanárakat versenyképességi hátrányként szokták elkönyvelni, mert kevéssé tudja odavonzani az új befektetéseket, kevéssé tudja odavonzani az új lakónépességet, a térségmegújulást jelentő folyamatok nehezebben indulnak el. A magas ingatlanárak a Floridává válást idézhetik elő, ami sajnos a Balaton térségében most is zajlik.
A teljes interjú az infostart.hu oldalon érhető el.