Megújul a tihanyi Belső-tó (Tihanyi Visszhang)

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park pályázati forrásból igyekszik javítani az aggasztó állapotban lévő Belső-tó vízminőségén. Az Európai Unió környezet és energiahatékonyság pályázatán nyert 450 millió forint fedezi a szükséges fejlesztéseket. Az önkormányzat képviselő-testülete támogatja a több ütemű beruházást.

Abban minden környezetvédelmi szakember egyetért, hogy hosszú- távon csak az segíthet a Belső-tó vízminőségén, ha megszűrik a tóba befolyó csapadékvizet illetve az azzal bejutó különböző szennyeződéseket. A település csapadékvizének mintegy kétharmada a képző- művészeti egyetem épülete melletti területen folyik bele a Belső-tóba, ezért erre a részre egy új vízszűrő berendezést telepít a nemzeti park. A meglévő csapadékvíz csatorna útjának kisebb módosításával elérhető, hogy a csapadékvíz ne közvetlenül jusson bele a tóba, hanem azt egy speciális eljárással megszűrjék, mentve ezzel a tó vizét és egyben az élővilágát is.

Önkormányzati területről lévén szó, a képviselő-testületnek kellett döntenie a csapadékvíz csatorna átalakításáról. A tervezővel illetve a Nemzeti Parkkal is egyeztetett a település annak tisztázására, hogy a vízszűrési eljárás nem jár-e majd kellemetlen szaggal. A szakemberek szerint, mivel nem szennyvízről van szó, kizárt, hogy erős szaghatással járna a víz szűrése. Ráadásul látványában sem ront majd a jelenlegi összképen a csapadékvíz megszűrése – nyilatkozta a Tihanyi Visszhangnak Tósoki Imre polgármester, aki hozzátette: mindenki érdeke, hogy a Belső-tó vízminősége javuljon.

Aggasztó állapotban van a Belső-tó vízminősége, elszaporodtak az algák, és gondot okoz, hogy a csapadékvízzel, rendszeresen viszonylag sok szennyeződés is jut a tóba. Ha nem teszünk valamit, előbb-utóbb tömeges halpusztulás következhet be, ezért döntöttünk úgy, hogy egyrészt egy modern, napelemes, a vízfelületen úszó levegőztető-vízforgató rendszert telepítünk a tóra, amelynek segítségével oxigént juttatunk a vízbe. Másrészt fontos a faluból befolyó csapadékvíz szűrése is. Tulajdonképpen egy kisebb, növényzettel is ellátott ülepítőt hozunk létre, ami úgy néz majd ki, mintha megnöveltük volna a tó vízfelületét. A két beavatkozás révén néhány év alatt kitisztul az algás víz, szép vízfelület várja a látogatókat. Látványos lesz a változás, mert végre levegőhöz jut a tó – vázolta az elképzeléseket Vers József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park tájegységvezetője. A legkorábban idén ősszel kezdődhetnek el a komolyabb beruházások, amelyek részeként felújítják, és újra gondolják a teljes tanösvény-rendszert is. Az a cél, hogy körbejárható legyen a tó, de azért meg – őrizzék a táj érintetlenségét.