Áprilistól igényelhető az akár 89 millió Ft vissza nem térítendő támogatás a Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása (KAP-RD05-RD01b-1-25) pályázat keretében.
A pályázatot két célterületre osztották, az 1. célterület a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása, a 2. célterület pedig a Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása. A pályázat keretösszege 79 milliárd Ft, ebből az 1. célterületre 39 milliárd forintot, a 2. célterületre pedig 40 milliárd forintot különítettek el.
A Fiatal gazda pályázat egy vissza nem térítendő támogatás, melynek típusa egyösszegű átalánytámogatás és tételes költségelszámolás. Ez azt jelenti, hogy a pályázatban van szabadon felhasználható átalánytámogatás és tételes költségelszámolási rész is.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege az 1. célterületben 14,6 millió Ft. A 2. célterületben pedig 10,5 millió Ft – 75 millió Ft igényelhető. A támogatási intenzitás 70-100% – mondta el az agroinform.hu-nak Miklovicz Péter, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetője.
A pályázatban továbbra is maradt szabadon felhasználható keret, az 1. célterületben igényelhető támogatás teljesen szabadon felhasználható. Itt csak a vállalt fejlesztések teljesítését fogják ellenőrizni, de a pályázó maga döntheti el, hogy ebből a pénzből hogyan kívánja a gazdaságát fejleszteni. Ez az összeg akár beforgatható a 2. célterületbe is a beruházási rész saját forrásaként, tehát 48 millió forint projekt összegig önerő nélkül is megvalósíthatók a fejlesztések!
A 2. célterület már teljesen kötött, tehát számlák, szerződések, költségkalkuláció, árajánlatok és hasonló további dokumentumok szükségesek a beruházási fejlesztésekhez. A 2. célterületben 4 alcélterület nyílt meg.
Az Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések célterület keretében támogatható az állattartó telepi épületek építése, bővítése, fejlesztése, a takarmány előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állategészségügyhöz és állathigiéniához kapcsolódó eszközök és gépek, a szálastakarmány betakarítás eszközei és munkagépei, illetve a traktor beszerzése.
A Kertészeti termelő tevékenység fejlesztése célterület keretében támogatható a kertészeti termelő tevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, fejlesztése, a mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek, a kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése (pl: mezőgazdasági pótkocsi, vontatott betakarítógép, talajművelő gép, traktor), a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése és a betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei/gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései.
A Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése célterület keretében támogatható a szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, technológiai korszerűsítése, szárítóberendezések, vetőmag szárítók beszerzése, a magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése, illetve a terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek és egyéb technológiai elemek beszerzése.
Emellett a 4. alcélterület keretében támogatható az új gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvények telepítése. Természetesen a fentieken kívül továbbá választható, önállóan nem támogatható tevékenységek is elszámolhatók.
Jelen támogatása csak és kizárólag abban az esetben vehető igénybe, ha a pályázó minden feltételnek megfelel az alábbiak közül:
- rendelkezik 10.000 – 50.000 STÉ termelési potenciállal
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- rendelkezik mezőgazdasági szakirányú végzettséggel (pl.: aranykalászos gazda képesítés, mezőgazdasági technikus, agrár diploma) vagy megfelelő szakmai tapasztalattal,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
A szakmai tapasztalat elfogadása újdonság a felhívásban, azonban már kiválthatja a szakirányú végzettséget!