Letűnt kor tanúi a retró balatoni kerítések és kapuk (telex.hu)

Szívószállal iszogató nap, bikinis nők, vitorlások és halak minden mennyiségben: tipikus motívumok a balatoni nyaralók 60-as, 70-es években készült kerítéseiről. Egy letűnt kor tanúi ezek a gulyásszocializmusból, amikor a fusizó gyári munkások és az új nyaralótulajdonosok a nyaralókerítések problematikáját együtt oldották meg okosba – írja a telex.hu.

 

Színes betonvaskerítések halakkal, vitorlással, pálcika nappal: több generáció nyaralását dobták fel az elmúlt hat évtizedben a vicces, naiv balatoni kerítések és kapuk. A Formákon túl – egy alig féléves Facebook- és Instagram-oldal – ezeket a balatoni retrókerítéseket gyűjti helyi lakosok, nyaralótulajdonosok és alkalmi látogatók bevonásával. A cél, hogy jobban megértsék a balatoni nyaralókultúrát, és minél többet megtudjanak egy nemrég letűnt kor, a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas években épült nyaralótelepek és az ott élők világáról.

A projekt Törő Balázs néprajzkutató ötletén alapul, aki évek óta a nyaralóövezetek kialakulását kutatja a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum munkatársaként. Az ötlet mellé állt a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program. Bár a témában még rengeteg a fehér folt, annyi biztos, hogy a kerítések leginkább hangulati elemként működtek.

„Ezek a kerítések épp azért fontosak, mert nem akarnak semmit eltakarni, sőt: »mögéjük«️ igenis be lehet látni – nem csak fizikai, hanem átvitt értelemben is sokat láttatnak, méghozzá megrendelőik és elkészítőik világából” – írja az ötlet gazdája egy nemrég megnyílt minikiállítás kísérőszövegében. A Rímek mentén, formákon túl című kiállításon tíz kerítésfotót lehet megnézni a révfülöpi vasútállomás várótermében november végéig. A képek mellett környékbeli költők versei olvashatók a helyiek és nyaralók együttéléséről

A teljes cikk itt elolvasható.