Koncerttel avatták fel Balatonfüred új zongoráját

Érdi Tamás zongoraművész koncertjével, ünnepélyes keretek között, felavatták Balatonfüred új hangversenyzongoráját. Régi vágy volt, hogy a kultúra és művészetek városának végre legyen egy nemzetközi szintű zongorája – hangzott el az esten, a balatonfured.hu híradása szerint. A vállalkozók támogatásából illetve önkormányzati finanszírozásból, 54,5 millió forintért megvásárolt Bösendorfer a Balatonfüred Kongresszusi Központba került. Az esten még bárki adhatott támogatást a hangszerhez.

 

Egy város életében fontosak a közösséget összekovácsoló akciók. Ilyen volt a füredi református templom orgonájának felújítása, amely révén a dunántúli református templomok közül mi rendelkezünk a legjobb koncert orgonával, és ilyen közösséget építő akció ez a csodálatos, klasszikus hangszer beszerzése is. Sokan inspirálták, hogy Balatonfürednek, a kultúra és művészetek városának végre legyen egy komoly zongorája. Elsőként Csillagh Katalin zongoraművész, aki hatéves korában a füredi zeneiskolában kezdte el tanulmányait. Nem könnyű egy ilyen zongora beszerzése, vita volt, hogy Bösendorfer vagy Steinway legyen. Liszt Ferenc maga mondta: a Bösendorfer tökéletessége éri el a legmagasabb elvárásaimat. Ezzel nyugtatom hát magam, hogy jól döntöttünk

– mondtaBóka István polgármester, a Balatonfüred Kongresszusi Központban tartott ünnepi koncert előtt, majd megköszönte a támogatók segítségét, akik hozzájárultak a hangszer megvásárlásához.

A Bécsújhelyen, a közel 200 éves múltra visszatekintő, híres Bösendorfer-manufaktúrában gyártott hangszert Steguráné Ormándi Barbara, a Ferencsik János Zeneiskola igazgatója mutatta be a közönségnek.

A zongorák Rolls-Royce-ának tartott Bösendorferek kitűnő koncert zongorák, mert nem csak nemesen csengő basszushangjaikról, de strapabírásukról is ismertek, olyannyira, hogy a leírások szerint még maga Liszt Ferenc sem tudta tönkretenni őket, pedig híres volt a hangszereket nem kímélő, vad és szenvedélyes zongorajátékáról.

A Balatonfüredre kerülő Bösendorfer Vienna Concert 280-as zongora hét éven át készült, kizárólag kézi munkával. A hangszer alapja a vörösfenyő, amelyet a négy évszak, a nap, a szél és a széles hőmérsékleti különbségek edzik és teszik végül alkalmassá a rezonálásra.

Az esten Érdi Tamás Liszt Ferenc és Frédéric Chopin műveit játszotta, majd ráadásként Bartók Béla Este a székelyeknél című zongoradarabját adta elő. A koncerten közreműködött Punka Dóra a Ferencsik János Zeneiskola hatodik osztályos növendéke – írja a balatonfured.hu.