Az ENSZ Közgyűlése a 2024. december 12-ei plenáris ülésén jelentős előrelépést tett globális szinten a tavak védelme érdekében: augusztus 27-ét a Tavak Világnapjának nevezet ki. A döntésben az indonéz kormány játszott vezető szerepet, de a határozat megszületéséhez hozzájárult a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) által egy éve Balatonfüreden megrendezett 19. Tavak Világkonferenciája is – a tanács munkaszervezetének tájékoztatása szerint.
A tavak kiemelt jelentőséggel bírnak szerte a világon. Fontos szerepet játszanak az ivóvíz biztosításában, a vízi közlekedés, a mezőgazdaság, az idegenforgalom szempontjából, valamint élőhelyet nyújtanak számos növény- és állatfajnak is. A tavak ugyanakkor nagyon sérülékeny területek. Jelentős mértékben ki vannak téve a környezeti változásoknak, köztük a vízminőséggel és a vízmennyiséggel kapcsolatos problémáknak, valamint a globális éghajlatváltozás hatásainak. Ezek a problémák hosszú távon a tavak pusztulásához és az édesvízkészletek csökkenéséhez vezethetnek.
A világnap kijelölésének célja
A tavak kezelésében szemléletváltásra van szükség. Emiatt is jelentős előrelépés az ENSZ Közgyűlésének határozata (A/79/L.39), mely augusztus 27-ét a Tavak Világnapjának nevezte ki. A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsák a figyelmet világszinten a tavak fontosságára, és egyben azok sérülékenységére, veszélyeztetettségére.
A Tavak Világkonferenciájának jelentősége
A Tavak Világkonferenciája (World Lake Conference) globálisan elismert rendezvény, ahol a tavak és vízgyűjtő területeik kezelésével és fenntarthatóságával kapcsolatos tudományos és társadalmi-gazdasági témák kerülnek széles körben megvitatására. A konferencia célja, hogy a legújabb tudományos kutatási eredményeket gyakorlatias és könnyen érthető módon mutassa be a tavakkal foglalkozó szakemberek, politikusok, térségi döntéshozók és a civil társadalom képviselői számára.
Az első ilyen rendezvényt 1984. augusztus 27-én szervezték Japánban, a Biwa tavat is magába foglaló Shiga tartományban. Az ENSZ Közgyűlése ennek tiszteletére jelölte ki augusztus 27-ét a Tavak Világnapjának.
A Tavak Világkonferenciája 2 évente kerül megrendezésre az alapító Nemzetközi Tó Környezetvédelmi Bizottsággal (International Lake Environment Committe –ILEC) közösen, a Bizottság szakmai gesztorságával.
A balatonfüredi konferenciáról
Az elmúlt évben Balatonfüred adott otthont a rendezvénynek, melynek témája a „tavakon túli” szemlélet volt. A konferencia alapkoncepciója az volt, hogy felhívja a politikusok, a döntéshozók és a nagyközönség figyelmét, hogy a tavak nem pusztán víztárolók, hanem a vízkörforgás nagyon fontos elemei, amelyek elválaszthatatlan egységet képeznek a vízgyűjtő területükkel.
A rendezvény témájában szorosan kapcsolódott az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlése által 2022-ben a tavak fenntartható kezeléséről hozott határozatához (UNEP/EA.5/Res.4 Sustainable Lake Management), valamint csatlakozni kívánt Magyarország nemzetközi és vízpolitikai célkitűzéseihez.
„Balaton Nyilatkozat”
A konferencia egyik fontos eredménye a zárónapon elfogadott „Balaton Nyilatkozat” volt, melyben a résztvevők ajánlásokat fogalmaztak meg a jelen generáció és a jövő nemzedékei számára a tavak, a vízgyűjtőterületek, illetve az ökoszisztéma szolgáltatások fenntartható kezelésének elősegítése érdekében. Mindezt összhangban a tavak fenntartható kezeléséről szóló ENSZ határozatban megfogalmazott célkitűzésekkel.
A konkrét javaslatok között fogalmazódott meg a Tavak Világnapjának kijelölése.
Segítség a döntéshozóknak
A Tavak Világnapjának kijelölése fontos előrelépés a tavak megóvásában, azonban a tavak fenntartható és felelősségteljes használata érdekében még számos fontos teendő van hátra. A BFT továbbra is azon dolgozik, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét a tavak sajátos fejlesztési igényeire, és elősegítse a megfelelő eszközök és intézkedések kidolgozását az érintett térségek integrált, programalapú fejlesztése érdekében – a BFT munkaszervezetének tájékoztatása szerint.