A Wass Albert Könyvtár és Múzeum a Nem is olyan rég… című várostörténeti beszélgetéssorozattal egy új színt hoz Tapolca életébe, ahol több, a településsel kapcsolatos múltbeli érdekesség, adat várja az érdeklődőket. Az első előadáson Panelben vidéken, az Y-házak és a város más lakótelepei címmel beszélgetett Décsey Sándor, a könyvtár igazgatója és Gyarmati Tamás, Tapolca főépítésze, amiről a veol.hu számolt be. A Bakonyi Bauxitbánya Vállalat és a város között már 1964-ben elkezdődtek a tárgyalások arról, hogy a bánya központját, valamint a dolgozók lakhelyeit, a vállalat bérlakásait Tapolcán építik meg – mondta a főépítész.
– A bányánál két irányvonal küzdött egymással. Az egyik – ami végül megvalósult – egy központosított lakótelep és igazgatási központ, a másik pedig arról szólt, hogy az egyes bányák, üzemek mellett építenek fel kolóniákat – ismertette Décsey Sándor.
A kivitelező Zala megyei Állami Építőipari Vállalat végül Tapolca kapujában létrehozta az Y-házak alkotta Bauxitváros lakótelepét, amely rengeteg családnak adott otthont, a bánya pedig megélhetést biztosított.
A tapolcai Y-házak érdekes színfoltjai a korszak lakásépítésének (Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló)
Megtudhattuk Gyarmati Tamástól, hogy az Y-alakú házak alagútzsalus technikával épültek, így jelentősen eltérnek a magyarországi lakásépítés fő irányától. Egy jobb minőségű, esztétikusabb tér létrehozását tervezték, amely különbözik a megszokott építkezési stílustól. Viszonylag jól lehetett haladni, kiemelkedően gyorsan végbement a szerkezetépítés. Fontos hangsúlyozni, hogy már olyan lift került az épületekbe, amely bútorszállításra is alkalmas.
– Az Y-házak érdekes színfoltjai a korszak lakásépítésének. A legmarkánsabb elem ezekben az épületekben a fehér szalag. Majd, ha nagyon egyszerűen szeretnénk esztétikai felújítást végezni, akkor az említett szalagokat kellene egységesen lefesteni – árulta el a főépítész.