A Balaton-felvidéken, a Klastrom-völgy fölé magasodó, fákkal borított domb tetején bújik meg a kolostorrom. Salföld határában, gyönyörű környezetben rejtőzik, ahová egy néhány kilométeres turistaúton is eljuthatsz.
A magyar történelem korai századaiba nyúlik vissza a kolostor története, alapítását az 1260-as évekre datálják és a kőkúti Sal család nevéhez köthető. Először egy 1263-ban kiadott egyházi oklevélben említik a Szent Mária Magdolnáról elnevezett kolostort.
A Salföldi kolostor a Balaton-felvidéken
Az épület egy román stílusú kápolna alapjaira épült, majd később gótikus stílusban bővítették a templom részét, amelyet Mária Magdolnának szenteltek. A kibővítés során került hozzá a ma is megtekinthető, hosszú szentély. A templom egyhajós alaprajzához kapcsolódik a négyszögletes alakú kolostor épülete. Az 1960-as években történt rekonstrukciós feltárása alapján a kolostor közepén kerengő volt kialakítva, amelynek centrumában állt a mai napig fennmaradt kőkút. A szerzetesek életének minden momentuma kiolvasható volt, az éléskamrák, a közös étkező és a hálótermek helye is elhelyezhető a térben. Erre a különleges helyszínre érve a kiránduló egy letűnt kor kapujában találja magát, ahol a falak romjai közt elképzelheti, hogyan éltek itt a szent életű lakók.
A Balaton-felvidék belsejében különleges csodára bukkanhatsz – Ilyenkor különösen megkapó látvány© Fotó Indafoto/lászló lovag
A magyar alapítású pálos rend mai napig működik. A 13. század közepén Boldog Özséb esztergomi kanonok alapította a rendet. Látva, hogy a mecseki és a pilisi hegység barlangjaiban élő remeték magányosan imádkoznak, összegyűjtötte őket, és létrehozta a pálos rend közösségét. Az elvonult életet élő remeték legtöbbször erdei források közelében telepedtek le, ahol aszkéták módjára az erdőben éltek. A pálosok története szinte egyidős a magyar keresztény hagyományokkal, így különösen nagy értéket képviselnek a megmaradt templomaik. A török hódoltság alatt számos kolostoruk elpusztult.
Akkor is érdemes meglátogatni a salföldi erdő mélyén megbújó kolostort, ha valaki nem a történelem szerelmese. A Balaton környékén egyre kevesebb olyan látnivaló maradt, ahol nincsenek százával a kirándulók vagy turisták, míg ezen a szakaszon még mindig kevesebben járnak. Az Ábrahámhegy felől érkező piros turistajelzésen könnyen megközelíthető a kolostorrom, amely mellett kis pihenő is kialakításra került. A magasodó kőfalak lábánál, a mohás erdei fák között egy ma is különleges atmoszférával bíró helyre érkezünk.
A teljes cikk itt elolvasható.