Illegális balatoni stégek bontása: ismét akcióban a vízügy a tóparti önkormányzatokkal karöltve

Szigligeten zajlik az illegális stégek feltérképezése, Balatonszárszó partszakaszán pedig már a bontásukat is megkezdték a héten – értesült a HírBalaton. A vízügy a tóparti önkormányzatokkal összefogva pár éve kezdte meg a nádasromboló illegális stégek, építmények tömegének felszámolását a Balatonon.

 

„Ha nincs nád, nincs Balaton!”- próbálta megértetni mindenkivel a lehető legegyszerűbben jó pár évvel ezelőtt a tó nádasainak minősítését évtizedekig végző Dr. Pomogyi Piroska, a biológiai tudomány kandidátusa. Minden figyelmeztetés, és tavat védő jogszabályok ellenére egyre gyarapodott a balatoni nádasok minőségének romlásában nagy szerepet játszó illegális stégek, bejárók, egyéb építmények száma, mígnem az igen kevés forrásból gazdálkodó Balatoni Vízügyi Kirendeltség – pár élen járó tóparti önkormányzat és a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület segítségével – meg nem kezdte két éve a felszámolásukat.

Akad, ahol időközben visszaépítették a már elbontott építményeket, sőt van ahol még a területüket is növelték. Nehezen fogadják el a hatóságok számára olykor felderíthetetlen tulajdonosok, hogy a Balaton védelmét szolgáló jogszabályoknak végre érvényt szereznek, és nem maradhatnak fent tovább az akár évtizedekig háborítatlanul használt, sőt a horgászturizmus miatt esetenként profitot is termelő, nádasokba, zagyterekbe rejtett illegális stégek, -építmények (merthogy akadnak köztük kisebb kalyibák, horgásztanyák is).

Ma már a drónok segítségével könnyebben fel lehet térképezni a partszakaszokat, de a személyes bejárásokra is szükség van, mert helyenként igen leleményesen álcázzák a drónok elől ezeket az építményeket.

A vízügy gyakorlata az, hogy először felszólítást rak ki a szabálytalan, vagy lejárt szerződésű stégekre, építményekre, és csak hetekkel később kezdődnek a bontási munkák ott, ahol nem rendezték a kérdést. Amikor a vízügy bont el egy szabálytalan, vagy lejárt szerződésű vízi létesítményt, az drága mulatság – derült ki a korábbi nyilatkozatokból.

Információink szerint idén Balatonszárszó partszakaszán kezdődött meg az illegális vízilétesítmények felszámolása a héten. A folytatás valószínű Szigliget partjainál lesz, mert mint Balassa Dániel, Szigliget polgármestere a HírBalatonnak elmondta, több tóparti önkormányzat után ők is összefogtak a vízüggyel a Balaton vízminőségvédelmében fontos szerepet játszó nádasok védelméért. Ez azt jelenti, hogy megkezdődött a szigligeti partszakaszon is a stégek, bejárók, építmények feltérképezése, amit a szabálytalan, vagy lejárt szerződésű víziállások elbontása követ majd.

 

Eltűnő vagy kinyíló stégkapuk

A Balatoni Vízügyi Kirendeltség határozott fellépése egyre több helyen szerez évrényt annak a jogszabálynak is, hogy a stégeken nem lehet felépítmény, így a közterületről Balatonba vezető bejáróstégeket nem szabad lezárni a közforgalom elől. (A szabályos víziállások használatában elsőbbéget, de nem kizárólagosságot élveznek azok tulajdonosai.)

Ennek a szabálynak évtizedekig nem szerzett érvényt senki, ezért egyre gyarapodott a kapuval lezárt stégbejárók száma is, de ma már egyre több esetben előzik meg a tulajdonosok, hogy a vízügy oldja meg a kérdést flexszel, és maguk nyitják ki, vagy tüntetik el a kapukat.

(A Nők a Balatonért Egyesület 2021-ben 12 képből álló fotósorozatot készített, és osztott meg hírportálunkkal egy kisebb balatonszárszói partszakasz kapuval lezárt stégeiről, amelyekből párat egy korábbi cikkünkben közöltünk.)