Helyi identitás erősítésére nyert forrást a vonyarci művelődési ház (tvkeszthely.hu)

A helyi identitás erősítésére nyert csaknem 1 millió forintos támogatást a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán a Vonyarcvashegyi Művelődési Ház és Könyvtár. A projekt keretében négy programot valósítanak meg, melyek kicsiket és nagyokat, helyieket és környékbelieket egyaránt megszólítanak. Az első esemény egy rajzverseny – írja a tvkeszthely.hu.

Vonyarcvashegy is számos látványossággal büszkélkedhet. A legtöbbeknek elsősorban a Szent Mihály kápolna juthat eszébe. Ez az egyetlen fogadalmi halászkápolna hazánkban, mely kedvelt helyszíne a kirándulóknak, egyházi eseményeknek egyaránt. A fénykeresztet is sokan keresik fel, de sűrűn benépesül a rendezvénytér, valamint az 5 csillagos strand is. Ezek mellett természetesen más és más helyszínek is kedvesek lehetnek a környékbelieknek, ezekről vár alkotásokat a művelődési ház egy rajzpályázat keretében.

„A rajzpályázat kifejezetten gyermekeknek szól, a címe: Kedvenc helyeim Vonyarcvashegyen, vagy Kedvenc helyem Vonyarcvashegyen. Ide olyan alkotásokat várunk, aminek a témája valamilyen vonyarcvashegyi látványosság, ahol a gyermekek szeretnek lenni, aktívan tölteni az időszakot. És az a kitétel még, hogy ezeken az alkotásokon mindenképp szerepeljenek emberek, legyenek ők is rajta, legyen rajt a családjuk, a barátaik. Ez az egyik eleme ennek a négy elemből álló pályázatnak.” – mondta el Osvald Bálint  a Vonyarcvashegyi Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója.

A második elem a Velünk élő múlt címet viselő előadássorozat lesz. Ebben helyi és környékbeli szakemberek fognak mesélni olyan témákban, melyek Vonyarcvashegyhez kapcsolódnak.  Egyebek között szó lesz a balatoni halászatról, a Keszthelyi-hegység barlangjairól, az erdőről, az erdőgazdálkodás múltjáról és a szőlőtermesztésről is.

„Aztán van egy harmadik pillérünk. Ez egy kiállítás lesz, ami még előkészítés alatt áll. A címe: Vonyarci párhuzamok. Itt a vonyarcvashegyi múltnak a gyökeres részét képezi az az elmúlt jó pár évtized, amikor teljesen átalakult a településnek a képe. Intézmények, új épületek, utcák nyíltak meg. A mezőgazdaság, a szőlőművelés, ezzel felhagytak az emberek és gyakorlatilag nyaralók és lakóházak vették át ezeknek a területeknek a beépítettségét. És ezzel kapcsolatosan szeretnénk egy olyan fotóanyagot összeállítani, ahol egyszerre mutatjuk meg a régi képet és helyszínt és átalakult, beépült, teljesen megváltozott új helyszínt.” – tette hozzá az igazgató.

A projekt záróakkordjaként egy gálát is megvalósítanak a szervezők. Erre a helyi lakosok mellett a civil szervezetek is meghívást kapnak. A tehetségeknek – előadóknak és képzőművészeknek egyaránt – bemutatkozási lehetőséget biztosítanak, valamint egy Festetics-menüsort kóstolhatnak végig az érdeklődők