Szent Márton püspökre emlékeztek Keszthelyen. A városban 2012 óta hagyomány, hogy a Festetics-kastély parkjában lévő egykori templom helyétől lámpásokkal vonulnak a Fő térre a résztvevők. A program nagy érdeklődésre tartott számot az idén, nagyon sok szülő hozta el a gyerekét a lámpásjárásra.
Szent Márton püspökről számos legenda ismert, ezek többségét elevenítették fel a Festetics-kastély parkjában. Szóltak a püspökké választás történetéről, amikor a libák árulták el a rejtőzködő Mártont, de elmesélték azt a történetet is, amikor köpenye felét egy koldusnak adta. A Keszthelyi Városvédő Egyesületnek köszönhetően emlékkő jelzi az egykori templom helyét, amelynek alaprajzát minden évben mécsesekkel rajzolják ki.
Azt a feladatot vállaltuk ebben az ünnepségben, hogy a régi Szent Márton templomnak a helyét jelöljük ki minden évben. Ez Keszthelynek egy régi, történelmi, szerintem legfontosabb szíve, és annak idején, amikor a kastélypark, mint tájépítészeti alkotás létrejött, akkor ennek az egyik hozadéka az volt, hogy ez a Szent Márton templom lebontásra került, és gyakorlatilag a hosszú-hosszú évek alatt a város elfelejtette, hogy itt volt az első plébániatemploma – mondta Ráczné Páldy Eszter, a Keszthelyi Városvédő Egyesület tagja.
A Márton napi lámpásjárás ötletét Komoróczi Lajos vetette fel. Mivel ő már akkor a Da Bibere Zalai Borlovagrend tagja volt, ezért a szervezet magára vállalta a program létrehozását. Az eseményen a történelmi egyházak képviselői is részt vettek, akik áldást mondtak az emlékköre és az emlékfára. A borlovagrend tagjai a szőlőhöz kapcsolódó hagyományokról is megemlékeztek.
Szent Mártonnak nagyon nagy az üzenete. 17 évszázadon át is megmaradt ez a nagyon nagy nimbusza, és ez egyre nagyobb lesz. Mi szőlősgazdák pedig még inkább szeretjük őt, hiszen Szent Márton a bornak a megmondója. Tehát nem bírálja a bort, hanem megmondja, hogy milyen lesz a bor, ami ilyenkor szép bor, az utána még szebb lesz – tájékoztatott Dr. Brazsil József, a Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymestere.
A menet a borlovagrend és a Balatoni Borbarát Hölgyek vezetésével indult a kastélytól a Fő térre. A Gyenesdiási Dalárda Szent Mártonhoz kapcsolódó énekekkel emelte az esemény fényét. A gyerekek többsége saját készítésű lámpásokkal érkezett a programra. Az esemény jó alkalom volt arra is, hogy ráirányítsa a figyelmet Szent Márton üzenetére, amely még a 21. században is aktuális.
Tisztelete már nagyon korán elkezdődött, a mai Pannonhalma Szent Márton hegye volt annak idején. Az ő tisztelete napjainkig is eljutott, így itt Keszthelyen most először én is részt veszek a Szent Márton napi ünnepen. Mi az ő üzenete a mai ember számára? Nagyon egyszerű: szentté legyetek, és ez meghívás mindannyiunk számára, hogy tényleg úgy éljük az életünket, hogy ne most a földön, hanem majd odaát az örök élet boldogságában megkapjuk a szenteknek járó glóriát – emelte ki Földi István, a Magyarok Nagyasszonya Plébánia plébánosa.
A Fő téren az óvodások és az iskolások is műsort adtak. A gyerekek Szent Mártonhoz kapcsolódó dalokkal, mondókákkal készültek. Egyházi és városi vezetők is felszólaltak a rendezvényen. A hagyományoknak megfelelően a civil szervezetek ezúttal is szeretetvendégséggel várták a résztvevőket.
A Keszthelyi TV híradása itt megtekinthető.