Különböző szituációkat gyakorolnak a vízimentő tanoncok a Balatonban. A korábban elméletben már elsajátított tudást ültetik át a gyakorlatba. Ebben az évben Keszthelyen van lehetőségük a tanulóknak arra, hogy az éles helyzetekhez hasonló eseteket vegyék át, ezekre készüljenek fel. A képzésen 16 éven felüli, jól úszó személyek vehetnek részt. A fiataloknak diákmunkaként is remek lehetőség a tanfolyam.
„Azért választottam ezt a tanfolyamot, mert egész nyáron mindig a Balatonon vagyunk és sokszor unatkozok a parton és mindig látom a vízimentőket. És így felnéztem rájuk és ki akartam próbálni én is ezt a szakmát” – mondta le Virág Vivien.
Ebben a szezonban az első két tanfolyamon már 28-an tettek sikeres vízimentő vizsgát. A múlt héten zajlott a gyakorlati képzés harmadik turnusa. Minden héten maximum 20-an gyakorolhatják a vízből való mentést. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának szakoktatói átlagosan 160-200 vízimentőt tudnak kiképezni évente.
„A COVID-19 minket is oktatási struktúraváltásra kényszerített és mi is egyre inkább áttolódtunk az online térbe ugye a tél folyamán. Itt pedig egy e-learning anyagot dolgoztunk ki, melyeket a hallgatók már előre elsajátítanak és úgy érkeznek a tanfolyamra, hogy egy biztosabb elméleti tudással, így már csak a gyakorlati részt építjük rá” – ismertette Kerkai Bendegúz vízimentő oktató.
A mentési gyakorlatok mellett fontos az erőnléti fejlesztés is. A csapatok általában összetartóak, ösztönzik és segítik egymást, hogy még jobban teljesítsenek. Ezek mellett a szakoktatók minden elengedhetetlen ismeretet igyekeznek átadni nekik.
„A tanfolyam elvégzése során olyan feladatokat tanítunk meg, amiket most is látunk ott a háttérben, most eveznek a katamaránnal, ugye ilyen eszközökkel ők nem találkoznak. A mentőeszközöknek a használatát megtanulják, az újraélesztést megtanulják, a rádiózást megtanulják, a kommunikációt, hogy hogyan kell bánni a bajba jutottakkal és az elsősegélynyújtásnak az alapjait „ – osztotta meg Rege Dániel vízimentő oktató.
A gyakorlati oktatás egy héten át zajlik, melynek végén vizsgáznak a diákok. Sikeres teljesítés esetén a frissen képzettek az első évben a Balaton különböző strandjain gyakorlott vízimentő mellé kerülnek, aki mellett további technikákat sajátíthatnak el – a Keszthelyi TV híradása szerint.