Külföldi állampolgárok egy magyar hadiipari létesítményben szerettek volna lőport, lőszert és robbanóanyagot gyártani, amit aztán Ukrajnába akartak vinni, ám a kísérletet a hazai elhárítás feltárta és megakadályozta. Az állami, kormányzati szereplők azt eddig nem árulták el, hogy a terv kiötlői melyik hazai gyárat próbálták megszerezni. A Magyar Nemzet sorra vette a szóba jöhető lehetőségeket, s végül csak egy maradt: a balatonfűzfői üzem.
Komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentő esetre derült fény, miután nemrég az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülésén a titkosszolgálati vezetők tájékoztatást adtak arról, hogy a hazai hadianyaggyártó kapacitással kapcsolatosan fokozott törekvések észlelhetők – írta meg a Magyar Nemzet október legvégén. Akkor a testület jobbikos elnöke, Sas Zoltán úgy fogalmazott: a szövetségi rendszeren belüli, illetve azon kívüli külföldi állampolgárok igyekeztek egy magyar hadiipari létesítményben döntő befolyást, vagyis tulajdont szerezni és a termelést a saját irányításuk alá vonni. A szolgálatok által feltárt ügyben konkrétan lőszer, lőpor és robbanóanyag gyártását tervezték, amit aztán az ukrajnai háborús övezetbe szállítottak volna – fejtette ki Sas.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az ügyben a lapnak úgy válaszolt: „Valóban volt olyan kísérlet, hogy magyarországi gyártási kapacitást használjanak fel arra, hogy Ukrajnának küldjenek harci eszközöket, de ezt a magyar elhárítás érzékelte, ebben fellépett. Azt tudjuk csak mondani, hogy a magyar kormányzati álláspont változatlan: mi nem fogunk szállítani harci eszközöket és fegyvereket Ukrajnának.”
Mivel arra a hivatalos közlések nem tértek ki, hogy kik és melyik hazai gyárat próbálták megszerezni, így a lap megpróbált utánajárni annak, mely üzemek jöhettek egyáltalán szóba. A nyilvános cégadatok, a sajtóban megjelent korábbi híradások és háttérbeszélgetések alapján egyetlenegyre csökkent az ilyen helyszínek száma. A különféle információkat összerendezve minden bizonnyal a balatonfűzfői gyárat szemelhették ki maguknak azok a külföldiek, aki Ukrajnának szerettek volna Magyarországon lőszert gyártani.
Az nem világos, hogy a szövetségi rendszeren belüli, vagy kívüli külföldiek milyen formában, milyen folyamat végén akarták volna irányításuk alá vonni a kiszemelt magyarországi gyárat.