Félmilliárdos fejlesztés indul Tihanyban (Tihanyi Visszhang)

Még idén elkezdődhet Tihany egyik legjelentősebb turisztikai beruházása. A világörökségi helyszínek fejlesztésére kiírt program keretében a település három frekventált területe újul meg, az egykori apátsági magtár, a Visszhang-domb, és a díszburkolatot kapó Porta Pacis. A tervek szerint az érdeklődők jövő ősszel már látogathatják a műemléki épületet és benne a kiállítást- számol be a fejlesztésről novemberi számában a Tihanyi Visszhang.

 

A kivitelezés közbeszerzési ajánlatai már beérkeztek, azok elbírálása november végéig lezárul, így a kivitelező várhatóan december elején el tudja kezdeni a munkálatokat. A program teljes kerete 460 millió forint, ebből valósul meg az egykori magtár felújítása, a Visszhang dombi játszótér és wc kialakítása, illetve a bencés fogadótér felújítása.

A művelődési házként funkcionáló, egy ideje viszont már üresen álló egykori apátsági magtár 19. századi műemléki épülete teljes rehabilitáción esik át. Az értékes ingatlan visszakapja eredeti formáját, az akadálymentesített, teljesen körbejárható épület földszintjén turisztikai fogadóteret alakítanak ki, ide költözik majd a Tourinform iroda és itt kap helyet az új kávézó, amely a Mádl Ferenc tér felé is nyitott lesz. A földszinten két nagyméretű monitoron lehet majd informálódni a település aktualitásairól, turisztikai látnivalóiról. Az emeleten nagyobb kulturális rendezvények, különböző események befogadására is alkalmas előadó termet létesítenének, mely a tetőtérrel együtt egyben kiállító tér is lesz.

A beruházást mentoráló Magyar Turisztikai Ügynökséggel már hónapokkal ezelőtt lezajlottak az egyeztetések. Az építési terveket és a felújítás koncepcióját az önkormányzat alakította ki. A beruházás lebonyolítása, a projekt konzorciumi partnere, a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. együttműködésében valósul meg. Alapfeltétel volt, hogy kulturált körülmények közé költöztessék a házban működő intézményeket, ezt a Civilek háza megépítésével biztosította az önkormányzat.

A település meghatározó műemléki épületének emeletén rendezik be a Tihany anno – képekben és írásban 1800-2000 című kiállítást, amely a település múltját, a balatoni életérzést mutatja majd be különböző szemszögekből. Archív képek, térképek, idézetek, rövid szöveges ismertetők, érintőképernyőn vetített filmrészletek – mindezek adnak majd igazodási pontokat a látogatóknak, milyen is volt itt Tihanyban az élet. Megjelenítik az egykori fontos mesterségeket, a korabeli ünnepeket, vásárokat, a száz évvel ezelőtti tihanyi nyaralások hangulatát, az ötvenes-hatvanas évek SZOT üdülős korszakát és szerepet kap a hajózás is. Külön fejezet lesz a gasztronómia, klasszikus tihanyi ízek, híres vendéglők, borozók és persze a strandok elmaradhatatlan, ma már megmosolyogni való kínálatával, a lángossal és a hekkel. Bemutatják a természeti értékeket, elvégre Tihany lett az ország első természetvédelmi területe még 1952-ben, és a gazdag épített örökséget az apátságtól a Habsburg-kastélyig.

A mozgókép vetítés hajnalán a XX. század elején először erre a célra felállított sátrakban, majd a nevesebb kávéházakban egy-egy, a helyiségben kifeszített terítőn vetítettek filmeket a vendégek becsalogatása, szórakoztatása céljából. Ezt a korszakot elevenítik meg majd a magtárban korabeli (1920–1960-as években játszódó) tihanyi tematikájú filmhíradó felvételekkel.

Nem csak a magtár és kiállítása nyújt élményt, hanem különböző kültéri attrakciókkal is várják majd a látogatókat. A magtár kávézó terasza alkalmas lesz Tihanyban játszódó filmek, tematikus kisfilmek vetítésére. A tervek szerint, a projekt tovább fejlesztéseként az esti órákban Tihanyhoz, a Balatonhoz kötődő fényfestések lesznek láthatók – írja a Tihanyi Visszhang.