Fejlődnek a balatoni strandok (zaol.hu)

A strandolók szemével is nézve, de emellett sok szempontot figyelembe véve járják a Balatoni Szövetség (BSZ) által működtett Kék Hullám zászló minősítési rendszer bírálói a balatoni fürdőhelyeket. Azt tapasztalják, hogy évről – évre több és magasabb színvonalú szolgáltatási nyújt a strandok többsége. Hogy melyikre kerül ki a minőséget jelző Kék hullám zászló és a maximum öt csillagból melyik hányat érdemel ki, az majd július 6-án, a Balatongyörökön tartandó díjkiosztón derül ki.

A tavalyinál eggyel több, 34 strandot jár körbe ezekben a napokban a Balatoni Szövetség által meghirdetett strandminősítő verseny bírálóbizottsága, az előző évekhez képest kibővült ítészekkel.

– Sokkal több szervezet jelölt bírálókat, ennek megfelelően sokrétűbb és még inkább megalapozottabb eredmények fognak születni – emelte ki Balassa Balázs, a BSZ elnöke a zaol.hu-nak a zalai strandokat járva. A balatoni strandfejlesztési pályázatok segítségével a legtöbb fürdőhely az idei szezonra megújulva és új lehetőségekkel várja a vendégeket.

– Sok strand jól használta fel ezeket a pénzeket és ez színvonal emelkedését is jelenti szinte minden helyen. Azt is látjuk, hogy vannak strandok, melyek még nem készültek el teljesen a szezonra, de úgy gondoljuk, egy-két nap, maximum egy hét alatt befejeződnek a munkák – összegezte az elnök.

Több mindent figyelve járják be a strandokat a bírálók: figyelik a víz minőségét, környezetvédelmi szempontokat, a tisztaságot, a vizesblokkokat, a biztonságos strandolás feltételeinek meglétét, sportolási, szórakozási, gyermekeknek szóló lehetőségeket, a játszóterek állapotát és azt is, hogy mozgáskorlátozottak számára is megteremtették-e a strandolás lehetőségét – s ez csak néhány az értékelési szempontok közül.

– Szinte az összes strandról elmondhatjuk, hogy a vizesblokkok tiszták, kulturáltak, és a játszóterek, sportpályák egyre komolyabb mértékben fejlődnek. Úgy látom, a játszótereknél nincsenek hiányosságok, a sportpályákon még lehetne erősíteni. A vízisportra szolgáló eszközöket még nem mindenhol rakták be, de rendelkezésre állnak – reméljük, egy-két napon belül bekerülnek a vízbe. A mozgáskorlátozottak ellátását tekintve a legtöbb fürdőhely jól áll, egy-két helyen okoz problémát a vízbejutásuk, mert nincs beemelő. Szinte mindenhol van azonban mozgáskorlátozott parkoló, biztosított a bejutásuk a strandra és megvannak a mozgáskorlátozott wc-k és zuhanyzók. Az utóbbi években rengeteget fejlődtek e téren a strandok. A vendéglátóegységek egyre több és jobb minőségű szolgáltatást nyújtanak. Van, ahol átálltak a street food vonalra, van, ahol még megtartották a lángost és a hekket, de úgy gondolom, hogy mindegyikre óriási igény van. A vendégek sokszor aszerint választanak strandot, hogy hol, milyen vendéglátó egység van és ott mit kapnak- szólt a tapasztalatokról Balassa Balázs, hozzátéve, hogy mindezek mellett az egyediség is fontos szempont.

– Minden strand más, mindegyik a sajátosságát próbálja erősíteni. A déli parton kevesebb a lidós rész mert a hullámzás jobban elviszi, nem nagyon tudják megtartani ezeket a partszakaszokat. Viszont ott annyira nem is indokolt, mert alacsonyabb a vízszint. Az északi parton az összes strand komoly hangsúlyt fektet arra, hogy a kisgyermekes családok számára megfelelő szolgáltatások legyenek és minél több lehetőséget nyújtsanak.