A vízügy reagált – Engedéllyel épült új bejáróstég védett nádasba Fonyódon?

Idei engedélyszámmal ellátott, kapuval lezárt 25-30 méteres bejáróstég épült védett nádasba Fonyód alsóbélatelepi partszakaszán – jelezték olvasóink, mint arról a közelmúltban beszámoltunk. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) tájékoztatása szerint az engedélyt a jogszabályi előírásoknak megfelelően adták ki egy a nádasban húzódó nyiladékra. Olvasóink és a hatályos nádrendelet szerint viszont semmiféle nyiladék nem volt ott az elmúlt években, ahová a stég megépült.

Az új bejáróstég Fonyód-Alsóbélatelepen, engedélyszámmal és lezárt vaskapuval ellátva

 

Egyre nagyobb a felháborodás a balatoni nádirtások, nádrongálások miatt. Olvasói fotók és panaszok alapján jártunk utána egy idén engedélyt kapó, az érvényben lévő nádtérkép szerint védett nádasban létesült, kovácsolt vaskapuval lezárt stégbejárónak Fonyód-Alsóbélatelepen. (Előző cikkünkben különböző években készült Google Earth térképekkel is bemutattuk a területet, és a védett nádast, ahol korábban már egy másik stég is létesült.)

Az OVF válasza a hirbalaton.hu megkeresésére:

A 15-113/2021 számú víziállás szerződése érvényes, bejárós víziállásra szól. A jelenleg érvényben lévő nádminősítés alapján a Fonyód, 5190/4 hrsz ÉNY-i sarkán lévő 5a és 3a minőségű nád között meglévő nádnyiladék található, így a víziállás az érvényben lévő minden jogszabályi előírásnak megfelelően került engedélyezésre.

Olvasóink határozott állítása szerint nem volt semmiféle nyiladék az újonnan létesült hosszú stég helyén az elmúlt években, csak összefüggő nádas. Nyiladékot az érvényben lévő nádtérkép sem tartalmaz azon a helyen, ahol a GPS-adatok alapján a bejáró megépült. Akad a közelben egy nyiladék a nádasban, de nyugatabbra, és nem a tó közepe felé haladva, ahogy az új stégbejáró épült.

 

Felmerülő kérdések

Felmerül a kérdés, hogy az új alsóbélatelepi stég a kiadott engedély szerint épült-e meg. Szerepelhet-e az engedélyben, hogy a köztulajdonú tómeder felett kapuval zárják le a stégbejáratot? Az érintett védett nádas keleti részén korábban létesült bejáró lehet-e szabályos?

Ki és miként ellenőrzi, szankcionálja, hogy a kiadott engedélyek szerint épülnek-e meg a stégek? Melyik hatóság feladata, hogy az illegális stégeket, feltöltéseket elbontassa, és mikor, hányszor történt ilyen az elmúlt években?

Ezekre a kérdésekre további cikkeinkben keressük majd a választ.

 

A stégengedélyeztetésről

Az OVF tájékoztatása szerint évente 500-600 új engedélyt adnak ki balatoni stégekre. Jelenleg a tóban mintegy 2600 érvényes engedéllyel rendelkező, szabadon álló vagy bejárós stég található. A stégengedélyek 5 évig érvényesek, így az újak 90 százaléka a lejáró engedélyek meghosszabbítását jelenti.​

Egy-egy balatoni víziállás díja évente négyzetméterenként átlagosan 1100 forint. A stégtulajdonos ezzel nem birtokolja  a Balaton egy részét, ugyanis a Balaton forgalomképtelen, kizárólagos állami tulajdonban lévő terület – fogalmazott az OVF.

A viziállások engedélyezését a 147/2010-es a 22/1998-as kormányrendeletek alapján teszi a vízügy a 2018. évi területrendezési törvény előírásait is figyelembe véve.

 

A nádtérképről

Az érintett jogszabályok mindig az érvényes nádtérképre hivatkoznak. A balatoni nádast, mivel folyamatosan változik, ötévenként újra felmérik és minősítik. A legjobb minősítéseket kapó nádasokba nem szabad stégbejárót létesíteni.

A legutóbbi nádtérkép 2015-2016-os felvételek alapján készült, és 2019 februárjától hatályos. Az is marad az újabb hatályba lépéséig. Az aktuális nádas-minősítési térkép a balatoni természetvédelmi hatóságnál, a Veszprémi Kormányhivatalban tekinthető meg, illetve onnan lehet információkat kérni róla.