Elkészültek az idei balatoni újborok (sonline.hu)

Márton napja az újbor ünnepe, erre az alkalomra a balatoni borászok pincéjében elkészültek a fehér és vörös borok. Idén ugyan kevesebb szőlő termett, de a minőség kiváló. A borászok azt tapasztalják, hogy egyre többen vásárolnak tőlük az online térben.

Október 2-án végeztek a cabernet sauvignon-szürettel a Trunkó Pincészetnél.  Idén a minőség kiváló, jók voltak a cukorfokok, a léarány viszont kevesebb az aszályos időjárás miatt – mondta a sonline.hu-nak Trunkó Ferenc borász. Hozzátette, a fiatalabb ültetvényeket jobban megviselte a szárazság, ezekben volt leginkább tapasztalható a mennyiség csökkenése.

Kékfrankos és királyleányka szőlőből készült gyöngyöző borral várjuk a vendégeinket Márton-napra, s hagyomány már, hogy ilyenkor a plébános megáldja a hordókban lévő újborokat

– mondta a borász. Korábban tapasztaltak a koronavírus-járvány miatt forgalomcsökkenést, de az elmúlt hetekben újra kereslet van a balatoni borok iránt.

Idén cabernet francból száraz vörösbort kínálunk Márton-napra, amelyet különleges módszerrel alkottunk meg

– mondta el ifjabb Bujdosó Ferenc balatoni borász. Hozzátette: fia, Ferkó Új-Zélandon figyelte meg testközelből azt a technológiát, amelyet második alkalommal alkalmaznak. A leszüretelt fürtök egészben kerülnek a tartályba, ahol az erjedéskor keletkező szénsav veszi körbe, ez a legkíméletesebb módja annak, hogy a gyümölcsben lévő aromákat és színanyagot kinyerjük, így lesz nagyon gyümölcsös és könnyed a bor – emelte ki a borász.

Irsai Olivér és pinot noir rozé borral készültem el Márton-napra

– mondta el Koltai Tamás borász. Hozzátette, üzletekbe, éttermekbe és szállodákba is szállítanak. Karácsonyra még bőségesebb kínálattal készülnek és jövőre tervezik, hogy pezsgőt is készítenek.

Az elmúlt években a magyar borok nagykereskedelmi ára nem, vagy csak igen csekély mértékben változott annak ellenére, hogy az ágazat termelési költségei folyamatosan emelkednek. A fogyasztók ezzel szemben dráguló borárakkal szembesülnek, a kereskedelem folyamatosan növelte az árrését.

Évek óta fennálló egészségtelen piaci folyamatról van szó, amelyet tovább súlyosbított a koronavírus-járvány – mondta el Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke. Hozzátette: az áruházláncok a borbeszerzési tendereken egyre alacsonyabb árra kényszerítik a beszállító pincészeteket, mely kritikus helyzetet eredményezett az ágazatban.