Fecskét és Kócsagot, a két új mentőhajót a Balatonfüredi Yacht Clubban tartott ünnepségen vette birtokba a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata. A hajók elnevezése üzenetértékű, hiszen mindkét védett madár hozzátartozik a balatoni tájhoz. A kócsag a magyar természetvédelem címermadara, a fecske pedig a szerencse egyik jelképe a magyar néphitben. Szimbolikus, hogy a flotta a Szakszolgálat alapításának 20. évében bővül a speciális járművekkel, így azok születésnapi ajándéknak is tekinthetők.
A két speciális járművet közösen avatta fel a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke, az Opus Global Nyrt. elnöke és a Hunguest Hotels Zrt. vezérigazgatója. A tőzsdei társaság és annak leányvállalata 12 millió forinttal járult hozzá a hajók megvételéhez.
Amikor meghirdették a gyűjtést, tudták, hogy a felhívás nekik is szól. Az üzleti világnak is van tennivalója azért, hogy a vízimentők a jövőben is azt tehessék, amire vállalkoztak – mondta az átadó ünnepségen az Opus Global Nyrt. elnöke, dr. Mészáros Beatrix.
A vízimentők nevében Bagyó Sándor a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke megköszönte a civil és az üzleti szféra példás összefogását és elmondta, hogy a két hajó szolgálatba állítását Szent István ünnepére tervezik. „Ez egy nem várt születésnapi ajándék nekünk, az egyesületnek. Igyekszünk megszolgálni, ahogy tettük azt mindig, az elmúlt 20 évben is. A két új hajó nagyon nagy öröm és nagy felelősség is egyben. Egyesületünk 1999-es megalakulása óta civil szervezetként működik, ami azt jelenti, hogy normatív állami támogatás nélkül – önerőből, civil szervezetek, cégek és magánszemélyek összefogásával és támogatásával, olykor egyéb állami forrásokból, például pályázatokon elnyert pénzből – tartja fenn magát és ez így is van rendjén” – fogalmazott Bagyó Sándor.
A két mentőhajó megvásárlására a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata július 16-án hirdette meg a közadakozást. A pénz 48 óra alatt összegyűlt, az előzetes bejelentéshez képest végül 5,3 millió forintot tett ki a lakossági adomány, a jelentős turisztikai érdekeltségekkel rendelkező Opus Global Nyrt. és leányvállalata, a Hunguest Hotels Zrt. pedig 12 millió forinttal járul hozzá a vételárhoz. A lakossági adakozásokból fennmaradó 1,3 millió forintból a hajók rendszerbe állításának és üzembe helyezésének költségeit (honosítás, vizsgáztatás, kiegészítő felszerelések megvásárlása) fedezik majd – áll a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának közleményében.