Bevezették a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot – bírság jár az illegális vízvételezésért

A mezőgazdaságot egyre gyakrabban és mind huzamosabb időn át sújtó aszály miatt egy április 30-án hatályba lépett kormányrendelet bevezette a rendkívüli öntözési célú vízhasználat jogintézményét. Ez az érintett gazdálkodók számára kötött paraméterek mellett egy hónapra rendkívüli vízhasználatot biztosít. A Balaton körüli szolgáltató, a DRV Zrt. ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy komoly bírság járhat az illegális vízvételezésért.


A katasztrofavedelem.hu tájékoztatása szerint a rendkívüli öntözési célú vízhasználatra a tartósan vízhiányos időszakban van lehetőség, a vizet közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással lehet kinyerni, hektáronként legfeljebb 1200 köbmétert. Az ilyen módon öntözött terület nagysága nem haladhatja meg a száz hektárt, megszakítás nélkül maximum egy hónapon át tarthat ez.

A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz írásban, az elektronikus ügyintézés szabályai szerint kell bejelenteni. Amennyiben tehát az ügyfél nem természetes személy, vagy természetes személy, de jogi képviselő útján intézi ügyét, beadványát kizárólag elektronikus úton nyújthatja be a hatósághoz. A természetes személyek papír alapon is megtehetik a rendkívüli öntözési célú vízhasználatra vonatkozó bejelentésüket.

 

A DRV tájékoztatója:

Tájékoztatjuk felhasználóinkat, hogy a DRV Zrt. szolgáltatási területén az ideiglenesen – mezőgazdasági, építési vagy egyéb munkák kapcsán – felmerülő többlet-vízvételezési igény minden esetben bejelentésköteles. A vízvételezéshez szükséges ügyintézési folyamatot az alábbiakban ismertetjük:

Bejelentés

Többlet-vízigény felmerülésekor vegye fel a kapcsolatot a Társaság területileg illetékes üzemvezetőségével, hiszen ott tudnak tájékoztatást adni a település ivóvíz-hálózatának kapacitásáról, valamint arról, hogy a vízellátás biztonságának veszélyeztetése nélkül milyen mértékben teljesíthető a többlet-vízvételezés. Üzemvezetőségeink elérhetőségei a www.drv.hu/uzemvezetosegeink weboldalon, a Vízvételezéshez kapcsolódó elérhetőségek linkre kattintva megtalálhatók. A kérelmet a vételezés tervezett időpontjánál legalább 2 héttel korábban, írásban kell benyújtania a szolgáltató felé.

Adategyeztetés

Az egyeztetés során tájékoztassa az üzemvezetőség ügyintézőjét a vízvételezés céljáról, várható időtartamáról, a napi vételezési igény mértékéről, valamint a vízvételezés módjáról (pl.: tartálykocsival, tartállyal történő elszállítás, kiépített vezetéken történő vételezés), illetve töltse ki a szerződéskötéshez szükséges adategyeztető lapot.

Szerződéskötés

Amennyiben felmerült vízvételezési igénye biztosítható, a Társaság azt elsősorban az érintett üzemvezetőség telephelyén kialakított vízvételezési ponton keresztül, vagy a településen kijelölt tűzcsap igénybevételével teszi lehetővé. (A tűzcsap mérősítésének költsége a megrendelőt terheli.) Az egyedi vízvételezést a felhasználó és DRV Zrt. által írásban megkötött szerződés szabályozza, mely tartalmazza a vételezett víz díját, a mennyiség mérésének módját, és a vízvételezés egyéb feltételeit. A vízvételezési szerződés másolatának minden esetben a helyszínen rendelkezésre kell állnia.

A DRV Zrt. a víz tűzcsapról történő szolgáltatását az alábbi esetekben tagadhatja meg:

  • Korábbi szabálytalan vízvételezés esetében.
  • A felhasználó a felhasználási helyen rendelkezik vízbekötéssel, amelyről a vízigény biztosítható, vagy nincs a településen az igény kielégítésére alkalmas tűzcsap.
  • Ha az igénybejelentő szerződéses folyószámláján lejárt határidejű vagy vitatott számlatartozást tart nyilván Társaságunk, illetve a kérelmező szervezet ellen felszámolási vagy csődeljárás folyik.
  • Ha a vízigény kielégítése egyéb módon, tűzcsap igénybevétele nélkül is megoldható.

Jogi következmények

A tűzcsapról történő engedély nélküli, vagy nem a vonatkozó szerződésben vagy engedélyben foglaltak szerinti vízvételezés szabálytalan közműhasználatnak minősül, mely esetben a DRV Zrt. feljelentés megtételére jogosult a szabálytalan közműhasználóval szemben. A vízvételezést a DRV Zrt. munkatársain kívül az illetékes rendőrkapitányság, illetve a katasztrófavédelem munkatársai is ellenőrizhetik, szabálytalanság esetén pedig a 259/2011. (XII.7.) kormányrendelet 1. számú mellékletében leírtak alapján 30 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírságot szabhatnak ki.”