Bemutatkozik a Pro Káptalanfüred Egyesület

2024. július végén, a káptalanfüredi Constans Random Café teraszán összegyűlt tizennyolc lelkes káptalanfüredi lakos és nyaralótulajdonos, hogy új civil egyesületet alakítson, amely a városrész ügyeit proaktívan kívánja képviselni. Az elmúlt néhány hónapban már új tagokkal bővült a szervezet, illetve többen is jelezték belépési és támogatási szándékukat. 

Meggyőződésünk, hogy Káptalanfüred jövője az örökölt épített és ajándékba kapott természeti értékek megmaradásától függ. Ezeket az itt élők és nyaranta idelátogatók számára fenn kell tartani, meg kell őrizni a település fejlődésért felelősséget vállalva, közösen – olvasható a szervezet bemutatkozójában, mely az Új Almádi újság legfrissebb számában jelent meg.

Azt írják: az elmúlt években szinte minden Balaton parti településen riasztó mértéket öltött az értékes, vízközeli területek, mezőgazdasági és erdőterületek átgondolatlan, környezeti károkat okozó beépítése, a zöldvagyon következmények nélküli pusztítása. Balatonalmádi és Káptalanfüred jövőjének kulcsa a környezettudatos és fenntartható fejlődés elvének elfogadása, a lokálpatrióták és a városvezetés új alapokra helyezett bizalmi együttműködésében rejlik. Ebben a munkában kezdeményezőként és partnerként kíván részt vállalni a civil egyesület.

A természeti értékek megóvásáért tett első szervezésük Balatonalmádi zöld kataszterének/zöld vagyonának felmérésére irányult, ami során szakmai fórumot szerveztek az önkormányzat szakemberei bevonásával az Envirosense Kft-vel, akik szakértői ennek a feladatnak. Jelenleg az együttműködés részleteinek az egyeztetése folyik a céggel. Elkötelezettek Káptalanfüred tájképvédelmi területté nyilvánításáért annak érdekében, hogy a generációk óta árnyékot adó tölgyfák, s a terület néhány, de építészettörténetileg számon tartandó épülete kiemelt védelmet kapjon, s a városrész egyedülálló hangulata, képe továbbra is megmaradjon. A város új építési szabályzata és településképi rendelete ezt mindenképpen szigorúan kell, hogy szabályozza. Az egyesület építész tagjai készek részt venni ebben a munkában. Tavaszi első komolyabb projektjük a Kertmozi felélesztése, többfunkciós közösségi térként való életre keltése társadalmi munkában az Önkormányzattal együttműködve, esetlegesen pályázati forrásokat felhasználva. Első lépésként áprilisban a benőtt aljnövényzettől szabadítják meg a területet, elkezdik a padok, kerítés, vizes blokkok rendbe tételét.

Azt ígérik, hogy korunk egyik legnagyobb problémájával, a vízhiánnyal együtt létező vízpazarlással is foglalkozni fognak.  A csapadékvíz helyben tartására, a villámárvizek hasznosítására jó iránynak gondolják kisebb (magánkertek) és nagyobb léptékben (város) egyaránt az esőkertek kialakítását. Ezek felfogják, ideiglenes tárolják és szűrik a csapadékot nem utolsó szempontként a csatornázás költségének töredékéért. A mozi projekthez hasonlóan várhatóan itt is egy összefogással, Káptalanfüreden létrehozott ‘prototípus’ lesz az első konkrét eredmény.

A lakosság érdeklődésére is számot tartó, s szórakoztató ismeretterjesztő előadásokat szerveznek ismert szakemberek bevonásával az éghajlatváltozás hatásairól, a Balaton élővilágának változásairól, illetve a Balatont fenyegető veszélyekről, valamint a fák szerepéről a klímaváltozás hatásainak enyhítésében.