Balaton: régi telek és szilveszterek (zaol.hu)

A Pannon tenger fürdőkultúrája a 19. század második harmadában kezdett kialakulni. Ekkor létesültek a Balatonnál a szálláshelyek, indult el a tavi idegenforgalom – olvasható a zaol.hu oldalon, dr. Kovács Emőke írásában.

A 20. század első harmadáig nem igazán merült fel, hogy a nyári szezonon kívül is érdemes lenne ellátogatni a tóhoz. Krúdy Gyula – kinek a legszebb balatoni téli leírásokat is köszönhetjük – A Jégkirályné-keringő című hangulatos írásában még így írt a századeleji téli Balatonról: „A füredi sétányok eltűntek a hóesésben, a híres Esterházy-fogadó és környéke fehér bunda alatt roskadozott, s az erdei ösvényen ez idő tájt nyulak és rókák rakosgatták lábnyomaikat a hóra, ahol nemrégen ábrándozó gavallérok sétapálcája rajzolta az ákombákomokat. Füreden, ahol egykor – nyáron és tündöklő ősszel, minden bokor és fa a szerelem színjátékában statisztált, az erdei kis padok szinte boldogan csúsztak a krinolin-szoknyák drága terhe alá, és a hajnali harmat áldólag megöntözte a füvet, homokot, az ablakok alatt a fövényt, hogy eltűnjön a holdvilágos éjnek minden nyoma – Füreden egy kémény füstölt, és a kéményfüstnek majorannás-kolbász szaga volt.”

A Balaton Trianon után
A trianoni békediktátumot követően azonban a Balaton virágkorát érte. Hiszen az elveszített területekért egyetlen idegenforgalmi célpont kárpótolhatta az ország vezetőit, ez pedig nem volt más, mint a Pannon Tenger. Megkezdődött a nagyívű fejlesztések időszaka, melynek eredményeként nemcsak nagy nyaralóélet bontakozott ki, hanem több, akár a hidegebb időszakban is üzemeltethető szálláshely jött létre. Az 1930-as évek elejétől kormányzati szinten kezdtek el foglalkozni a téli Balaton idegenforgalmi távlataival. Mindennek eredményeként rendezték meg a téli sportnapokat, majd sportheteket, melyeknek a nagyobb üdülőhelyek, Siófok, Almádi, Balatonfüred, Keszthely adott otthont. A korabeli híradások szerint 1939 decemberében szilveszterre is megteltek a balatoni szállodák. Igaz, hogy ekkortájt nagyobb telek és komoly jégvastagság volt, amire sok programot építettek:

jégvitorlásversenyekkel, téli karneválokkal, jéghokicsatákkal, korcsolyázási lehetőségekkel csábították a korabeli turistákat. Különös attrakciónak számított a jégi halászat bemutatása is, amely valóban igen érdekes és a fővárosi turisták számára újdonságnak számító látványosság volt.

A teljes cikk itt elolvasható.