Schleicher Vera, etnográfus, muzeológus a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője, a Kultúrfürdő – Kulturális kölcsönhatások a Balaton térségében című kötet szerzője, illetve Juhász Gábor önkormányzati képviselő, turisztikai szakember volt a vendége az októberi Kultúrszakkörnek Tihanyban – írja a Tihanyi Visszhang.
Dr. Tóth Judit önkormányzati képviselő vezette beszélgetés Schleicher Vera könyvének apropóján igyekezett megfejteni a balatoni turizmus tendenciáit, a helyi lakosok és az ideérkező látogatók közötti konfliktusok okát. A kötet az 1821–1960 közötti időszakot öleli fel, a szerző több mint száz interjút készített és több éves kutatómunkát folytatott annak érdekében, hogy feltárja a Balaton térségben végbemenő folyamatokat. A jó
hangulatú beszélgetésen kiderült, hogy tulajdonképpen ugyanazokkal a problémákkal néz szembe a balatoni térség, mint száz évvel ezelőtt, az álláspontok nem sokat változtak, csak még egy ökológiai válsággal is számolni kell.
Az előadók egyetértettek abban, hogy a balatoni térség egy része ma már a budapesti agglomeráció része, sokan második otthonukként tekintenek rá. A Balaton egy olyan sajátos turisztikai térség, ahol előbb-utóbb az ideérkezők zöme saját nyaralót is szeretne vásárolni.
Juhász Gábor hangsúlyozta: nem támogatja a négyévszakos balatoni turizmust, hiszen a tájnak, a szolgáltatóknak is pihenniük kell, ugyanakkor mindenki, a települések, a helyi lakosok és az ideérkezők is profitálhatnának abból, ha a helyi szolgáltatásokat nem csak a szezonra és a turistákra koncentrálnák a helyi vendéglátók.
Schleicher Vera szerint a helyieknek több autonómiával kellene rendelkezniük, hiszen az eltérő érdekeket itt helyben sokkal hatékonyabban lehetne összehangolni.