Balaton, kicsit másképp: áruház, cigaretta, törpeautó és amerikai település (zaol.hu)

Ha meghalljuk a Balaton nevet, akkor egy földrajzi tájra, kulturális térségre és egy, a magyarok számára igen fontos és szeretett nyaralóhelyre gondolunk. Joggal. Azonban a Balaton elnevezés más összefüggésekben, más vonatkozásokban is feltűnhet, illetve megjelent az idők során – írja dr. Kovács Emőke történész, Balaton-kutató a zaol.hu-n.

 

A szláv eredetű Balaton szó nádas, mocsaras vidékre utal

Ha a földrajzi vonatkozásokat vesszük sorra elsőként, ne tévesszen meg senkit, hogy viszonylag messze a nagy tótól, Heves megyében is akad egy kistelepülés, amit Balatonnak neveznek. A névazonosság abból fakad, hogy a szláv eredetű Balaton szó nádas, mocsaras vidékre utal, ami szintén jellemző volt erre a területre. De ha maradunk a földrajznál és névegyezéseknél, akkor igen messzire is tekinthetünk. Mégpedig az Egyesült Államokra. Ugyanis Minnesotában van egy 1800-as évek végén alapított, közel 700 fős település, amelyet szintén nagy tavunkról neveztek el. A névegyezés döbbenetesnek tűnhet, bár ismert, hogy ebben az időszakban számos magyar vándorolt ki a tengerentúlra, ezáltal Buda, Kossuth és Duna nevű településnevek is születtek. Az amerikai Balatonon élők sem tudják biztosan a néveredetet: egyesek szerint egy Mr. Balaton nevű vasútépítőről nevezték el, mások szerint a Pannon tengertől elszármazottak alapították. Tény viszont, hogy az amerikai Balaton nem egy tó, viszont a Yankton tó mellett található.

 

Áruház Moszkvában, magyaros munkaköpenyek

A Balaton sok esetben márkanévvé is vált. Magyarországon több településen létezett Balaton cukrászda, Balaton kávéház és étterem egyaránt. De még áruház is, igaz az kicsit messzebb, az egykori Szovjetunióban, Moszkvában. A több száz négyzetméter nagyságú bevásárlóhelyen magyar árucikkeket (tokaji bor, ruhák, bőráruk, élelmiszerek) árusítottak. A korabeli visszaemlékezések szerint az áruház nagy forgalomnak örvendett, évi százmillió rubeles bevétellel számolt. A Lányok, asszonyok című népszerű képes újság így tudósított, 1977-ben: „Amikor átléptük a Balaton küszöbét, már a szokásos mindennapi életnek lehettünk tanúi: élénken folyt a vásárlás, kattogtak a pénztárgépek, bőven akadt dolguk az eladóknak és a vásárlási szaktanácsadóknak. Az illatszerosztályon a divat moszkvai kedvelői egykettőre elkapkodták a magyar újdonságokat.” A moszkvaiak ekkorra már jól ismerték a szintén keleti blokk országait megidéző áruházakat:

  • a lengyel Wanda,
  • a német Leipzig,
  • a bolgár Várna
  • a csehszlovák Vlasta üzletet.

Mindezek mintájára, magyar tervező – Fehér Ilona – tervei alapján, a budapesti KÖZÉRT Építő- és Szolgáltató Vállalat kivitelezte a moszkvai Balatont. Eladótereit márvánnyal és világos fával fedték be, a falak képei Budapestet, a főváros hídjait és a balatoni tájat idézték, a személyzet magyaros díszítésű munkaköpenyben dolgozott.

 

Csepel motorkerékpár hajtotta a Balatont

Magyarországon a két háború közti időszakban még cigarettát is elneveztek a tóról. 1938-tól lehetett kapni és nagy kedvencnek számított. 1956-ban pedig megszületett a Balaton törpeautó.

Hazánkban ekkoriban nem lehetett személyautókat gyártani, ezért lett ez az új kategória, amelyet Székesfehérváron gyártottak Így készült el az Alba Regia és a Balaton. A korabeli tudósítás és az első próbaút örömteli volt: „Beültünk az egyik kocsiba. Először az az utas érzése: vajon lábaival mit kezdjen. Ez azonban csak addig tart, míg a szép piros ülésben elhelyezkedik.(…) Az ülés jó, kényelmes. A sebességet sem érezni: az új jármű a balatoni műúton játszi könnyedséggel előz gépkocsit, teherautót, sebessége hosszabb úton is „tartja“ óránként az 50-60 kilométert.” A levehető tetős, két felnőtt és két gyermek számára készült, 250 köbcentiméteres, kétütemű, Csepel motorkerékpár által hajtott Balaton minikocsi nem bizonyult hosszú életűnek, csak a kísérleti fázisig jutottak el vele, 1957-ben le is állították gyártásukat.

A felsorolásból láthatjuk, hogy a Balaton neve világhírig jutott, mondhatjuk az egész földkerekségen ismerhetik Közép-Európa legnagyobb édesvízű tavának nevét, amely nekünk magyaroknak valóban a Riviérát jelenti – írja dr. Kovács Emőke a zaol.hu-n.