A déli parti Balatonlellén egy tűzvészben veszítette el otthonát a közelmúltban a Szabó házaspár. A váratlan tragédia mélyen megrázta a környék lakóit, de szerencsére a bajban nem maradtak magukra. A helyi önkormányzat azonnal cselekedett, és biztosított egy ideiglenes lakást a súlyos helyzetbe került nyugdíjas házaspárnak. A segítségnyújtás azonban itt nem állt meg. A helyi vállalkozások is érzékelték a bajt és folyamatosan igyekeztek támogatni a rászoruló családot. Ma pedig az északi partról is érkezett segítség, a balatongyöröki Promenád Kávéházból, amely részt vesz az Egy csésze szeretet nevű akcióban.
Vadócz Jenő, a cukrászda képviselője elmondta, hogy az északi parti cukrászdában felállított fenyőfára nagyon sok helyi lakos és turista hozott díszeket, a karácsonyfát az összefogás jelképeként most áthozták a déli parton lakó házaspárnak. Ezzel párhuzamosan sok-sok karácsonyi finomságot is hoztak a nyugdíjasoknak.
A fővárosi Mikulásgyár is küldött ajándékot a nyugdíjasoknak, hogy megkönnyítsék helyzetüket az ünnepi időszakban. Ennek a jótékonysági gyűjtésnek az az érdekessége, hogy Dobosi Evelin színésznő is csatlakozott a gyűjtéshez, aki elmondta: az idősek gyakran szembesülnek olyan kihívásokkal, amelyekkel mi fiatalabbak még nem találkoztunk. Egyedüllét, egészségügyi problémák, anyagi nehézségek. „Ezek mind olyan terhek, amelyeket könnyebben viselnek, ha érzik, hogy számíthatnak ránk” – fogalmazott.
Miért fontos a nyugdíjasok támogatása egy kistelepülésen?
Az eseményen ott volt Felházi Miklós, a település polgármestere is, aki elmondta, a nyugdíjasok a közösség fontos pillérei.
Életük során sokat tettek a településért, és most, amikor ők szorulnak segítségre, fontos, hogy a közösség összefogjon. A nyugdíjasok támogatása nemcsak erkölcsi, hanem gazdasági szempontból is fontos. Egy segítőkész, összetartó közösség vonzóbbá teszi a települést az új lakók számára, és erősíti a helyi gazdaságot. A Szabó család története azt mutatja, hogy a bajban nem kell egyedül maradni. A helyi önkormányzat, a vállalkozások és a közösség tagjainak összefogása példaértékű, és remélhetőleg más települések számára is inspiráló lesz.
Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség (BTSZ) alelnöke is csatlakozott a jótékonysági gyűjtéshez, szerinte egy turisztikai régióban különösen fontos szerepük van az idősebbeknek. Ők hordozzák a régió történelmét, kultúráját és hagyományait. Tudásuk és tapasztalatuk felbecsülhetetlen értékű a helyi közösség számára, hiszen ők adják át az ifjabb generációnak a hagyományokat, a népszokásokat. Ez a kulturális örökség vonzóvá teheti a régiót a turisták számára is, hiszen ők is kíváncsiak lehetnek a helyi életmódra és történelemre.
Több szerep az idősebbeknek a turizmusban
A BTSZ alelnöke arról is beszélt, hogy sok helyen már bevonják a nyugdíjasokat az idegenvezetésbe. Ők azok, akik a helyi történelemről, hagyományokról, érdekességekről sokkal többet tudnak, mint a hivatalos idegenvezetők. A nyugdíjasok személyes élményeiket és anekdotáikat megosztva hitelesebbé és élvezetesebbé tehetik például a városnézéseket. Máshol a hagyományos kézműves technikák átadása, a helyi termékek bemutatása a feladatuk.
A jövőben a turizmusnak jobban kell támaszkodnia az idősebb generációra a helyi népi hagyományok bemutatásában, a hagyományos táncok és játékok megtanításában. De, ha már a Balatonról beszélünk, akkor a helyi borászatokban és pálinkafőzdékben a nyugdíjasok szakértőként vezethetnének kóstolásokat. Ezek mind olyan tevékenységek, amelyeket a nyugdíjasok szenvedélyesen és szívesen végeznek és szívesen megosztanak másokkal
– mondta Fekete Tamás.