Tudod, hogy hol találhatók a Balaton körüli legszebb arborétumok és növénykertek? Ezeken a helyeken a természet szépsége, különleges növények és lélegzetelállító panoráma várja az arrajárókat. Ezek a helyek akár ősszel is remek programot kínálnak minden korosztálynak – írja a travelo.hu, bemutatva a térség öt legszebbnek nevezett arborétumát és növénykertjét.
Folly Arborétum, Badacsonyörs
Százéves cédrusok tövében van az egyik legkülönlegesebb hely Badacsonyörsön, ahol a szőlő mellett még tobozt is szüretelnek. Az első cédrust közel 110 évvel ezelőtt egy pécsi orvos, Dr. Folly Gyula ültette a területen, amely mára 400 fenyőfélének, valamint közel 200 lombos fának és cserjének az otthona.
A több mint száz éves cédrusok, ciprusok, a különleges, toboz alakú kilátó és a varázslatos balatoni panoráma is vár a badacsonyörsi hegyen. Van itt lombkorona ösvény és csúszda is. Végigsétálhatunk egy, a mamutfenyőket bemutató sétaúton is. A gyerekek épített mókuskeréken, körhintán és erdei mászókán is játszhatnak, de a bátrabbak számára lombkorona-csúszdát is kialakítottak.A kilátóból elénk táruló páratlan badacsonyi panoráma semmihez sem hasonlítható élményt nyújt.A Folly Arborétumban novemberben rendszeresen tartanak tobozszüretet is, az idei november 16-án lesz. A 10-15 méter magas fákról – a legnagyobb tobozú fenyőkről – akár 30-40 cm-es hosszúságú óriástobozokat is szüretelhetünk. A magával ragadó arborétum egész évben várja a látogatókat.
Jókai park, Siófok
Flament Lajos, a magyarrá vált francia tájkertész, Siófokon létrehozott parkjai és üvegházai mellett a Jókai Park is megőrizte az eredeti flament-i hangulatot. Siófok és Szabadi közötti 17 holdas faiskolája is híres volt, ahol különféle dísznövényeket és fákat nevelt. A város egyik legfrekventáltabb helyén, a siófoki hajóállomás közelében található a város legnagyobb zöldövezete. Megérkezve érdemes kicsit a távolba révedni vagy megcsodálni a hatalmas fákat – és tavasszal, nyáron az ültetett virágok tengerét is –, amelyek igazán különleges hangulatot árasztanak. Siófok régen is büszke volt kertjeire, parkjaira, hiszen az egykori képeslapok nagy része ábrázol parkot, kertet, fásított sétányt. A leírások szerint 1898-ban a fürdővendégek szórakoztatásáról nem csak kávéházak, táncmulatságok, teniszpályák, lóversenyek, valamint atlétikai, úszó- és kerékpárversenyek gondoskodtak, hanem kiemelt figyelmet fordítottak a gyalogsétákra alkalmas parkok, sétányok kialakítására. Nagyon szép a 600 négyzetméteres tó a dús vízparti növényzetével, kis híddal és a különleges japánkerttel, sziklákkal. Télen-nyáron használják a családosok a parkban kialakított játszótereket, rengeteg a pad és van egy zenepavilon, ahol Zene a zöldben címmel folyamatosak nyáron a kültéri koncertek.
Kányavári-sziget, Kis-Balaton
Az őszi színekben pompázó Balaton, a Kányavári-sziget és környéke idén is bővelkedik családi programokban és kirándulóhelyekben. A Kányavári-sziget, Balatonmagyaród közelében, a Kis-Balatonnál varázslatos kikapcsolódást kínál. A szigetet egy látványos, a víz felett átívelő fa híd köti össze a szárazfölddel, amely már önmagában is különleges élményt nyújt az idelátogatóknak. A szigetre lépve tanösvény, kilátók, játszótér, valamint főző- és szalonnasütő helyeket várják a kirándulókat. A Kányavári-sziget első kilátójánál különleges lakókra bukkanhatunk: denevérek alszanak a kilátó oldalára épített fa dobozkákban, ahol az éjszakai vadászat után pihenik ki fáradalmaikat. Ezek a védett állatok megfigyelhetők, de ne zavarjuk őket. Egy rövid sétával elérhető a második kilátó, ahonnan csodálatos panoráma tárul elénk, a zalai dombokkal és kis falvakkal a távolban.
Mediterrán Botanikuskert, Kisapáti, Szent György-hegy
A Szent György-hegyen található mediterrán kert különleges látványosságai az olívafák, amelyek évente gazdag termést hoznak. A kert 200 méter magasan helyezkedik el, szubmediterrán jellegű az éghajlat, így nem ragad be a fagy télen, hanem lecsorog a faluba, s ha ott -8 Celsius fok van télen, akkor a kert területén nagyjából 4 fokkal melegebbet mutat a hőmérő. Ez pont az a határérték, amit egy citrom vagy egy narancs elbír. A kert mediterrán hangulatot áraszt, amelyet az olívafák mellett a levendulabokrok, rozmaring és más illatos növények is fokoznak. Pálmák, jukkák, 350 tőből álló levendula ültetvény, sziklakert, agavé kaktuszok és kora tavasztól késő őszig van virágzó növények láthatóak a balatoni panoráma mellett. Az olívabogyók szüretelése izgalmas esemény, amely nemcsak a helyiek, hanem a turisták körében is népszerű. Az olívabogyók szüretelése kézzel történik, és a látogatók is részt vehetnek benne. A frissen szedett olívabogyókat helyben dolgozzák fel, így a látogatók megismerhetik az olívatermesztés és -feldolgozás folyamatát is. A kert látogatása során lehetőség van olívaolaj kóstolására és vásárlására, amely különleges gasztronómiai élményt nyújt.
Termáltó és Ökopark, Zalakaros
Sétaútvonalak, kerékpárutak szegélyezik a tavat, kis tipegőkre lépdelve még a vízen is járhatunk. A tó mellett ingyenes parkoló található, innét kisbiciklivel, rollerrel is könnyen eléritek az ösvényeket és a játszóteret. A Termáltó és Ökopart részeként egy új természetismereti tanösvény is született Zalakaroson. Az állomások („Köszöntő, Égeres éneke, Zala vize táján, Tőzike tündér tavasza, Ciccegető felfedező”) a környező erdőrészlet élővilágát, az erdő „működését”, a tájrészlet egyéb táji – természeti értékeit, vonzástényezőit, tájalakulási folyamatait dolgozzák fel. Az ismeretek közlése élményalapú, látványos tájékoztató táblákkal, illetve rajtuk elhelyezett számtalan interaktív elemmel („forgatható, bogarászható” valósul meg, állandó mesefigurák kísérik végig a látogatókat az állomásokon. A könnyen bejárható, 250 méter hosszú palló-ösvényen padok is vannak, játszótér 210 méterre, mosdó 250 méterre van.
Az instagram képeket is bemutató cikk ITT érhető el.