Az SCD-s Jászai Gellérthez kerültek újra a balatoni kempingek (összefoglaló)

Néhány hónap alatt az ország és a Balaton legnagyobb idegenforgalmi portfólióját vásárolta fel a Konzum-csoport, Jászai Gellért és Mészáros Lőrinc közös érdekeltsége. Tavaly a szállodákat üzemeltető Hunguest Hotels Zrt.-t, a múlt héten pedig a tópart legnagyobb kempingüzemeltetőjét, a Balatontourist-csoportot vette meg.

 

Mint arról az MTI a napokban hírt adott, a Balatontourist konkrét vevője a Konzum érdekeltségébe tartozó BLT Group Zrt., amelynek többségi tulajdonosa Jászai Gellért.

Jászai Gellért több mint egy évtizede grandiózus balatoni terveivel vált ismertté az általa vezetett SCD-csoporttal. A Balaton körül 100 milliárd forint turisztikai fejlesztést ígért bő egy évtizede. A Balatontourist, a Siotour és a Zalatour felvásárlásával összesen 26 kempingre, három szállodára és két nyaralótelepre tett szert – a korabeli közlések szerint. A fejlesztések elkezdődtek ugyan, de meg sem közelítették a százmilliárdos ígéretet.

 

A bedőlt SCD tervek utáni idők

A 2008-as gazdasági válság, és vélhetően a nagyobb hitelfedezetet követelő bankok miatt megingott a terv, és Jászai Gellért 2011 nyarán bejelentette az SCD turisztikai portfóliójának eladását. A csomagban az SCD Balaton-fejlesztési programja, a sármelléki repülőtér bérleti és üzemeltetési joga, valamint a Magyar Turisztikai Holding Zrt. – benne a Hunguest Hotels vételi opciójával – szerepelt. A Magyar Turisztika Holdingot Jászai alapította néhány hónappal korábban, a vagyont pedig akkoriban mintegy 50 milliárd forintra becsülték.

A Magyar Turisztikai Holding vevője „egy magyarországi befektetőcsoport, amelyet a Turisztika Hungária Kft. képvisel” – így hangzott az ügyletről kiadott közlemény. A vevőt, a Turisztika Hungáriát frissen alapították, vezetője és tulajdonosa a pécsi illetőségű Nagy Gábor volt. Kevés nyilatkozatai egyikében a háttérben lévő befektetőkről beszélt, de a tervekről több nem derült ki, mint hogy megpróbálja egyben tartani a turisztikai portfóliót. A megállapodás úgy szólt, hogy az idegenforgalmi létesítmények üzemeltetését továbbra is a Jászai Gellért tulajdonában maradó és általa elnökölt tóparti szállásadó vállalat, a Balatontourist Zrt. végzi.

 

Ez a Balatontourist nem az a Balatontourist

Ez azonban nem az a Balatontourist, amelyet most megvásárolt a Konzum. A hajdani zrt.-t Vízpart-Touristra keresztelték át, amelynek 2012-ben még 1,4 milliárd forintos forgalma volt, majd egy évvel később ez 200 millióra zsugorodott, tavaly pedig végelszámolás alá került. Eszerint Jászai Gellért cége hamar kikopott a balatoni idegenforgalmi egységek üzemeltetéséből. (Ami az SCD által átadott vagyonelemeket illeti: a Hunguest szállodalánc megvétele akkor meghiúsult, az SCD által megálmodott Balaton fejlesztési program nem teljesült, a sármelléki repülőtér eszközeit pedig Széles Gábor nagyvállalkozó egyik érdekeltsége vette meg.)

A Konzum által most megvásárolt, 1,7 milliárd forint forgalmú Balatontourist nevű társaság a cégjegyzékben korábban a szintén SCD érdekeltségébe tartozó Zalatour Kft.-t néven szerepelt, ezt keresztelték át Balatontourist Kft.-re. (Tehát párhuzamosan létezett a két azonos nevű, de különböző társasági formájú cég.)

A kft tulajdonosa lett a Turisztika Hungária 2012 januárjában. Ez a Balatontourist Kft. üzemeltette az egykori SCD – korábban már külön cégekbe szervezett – kempingjeit, amelyeknek egy része felszámolás, más része végelszámolás alá került. Másfél tucat kempingcégnek ugyanaz a társaság, a Vectigalis Zrt. lett a felszámolója. Az egyik legtöbbet foglalkoztatott felszámoló céget anno Varga Jenő milliárdos üzletember alapította. Nagy Gábor pedig több Vargához köthető cégben is feltűnt korábban. Emiatt tartotta magát a nézet, hogy a Turisztika Hungária mögött valójában mindvégig Varga Jenő állt.

 

Fordulat az ügyben: Varga helyett Jászai a nyeregben

A Nagy Gábor által emlegetett befektetők nem léptek a nyilvánosság elé, 2015 nyarán viszont Varga Jenő egyszerre három új céget alapított. Az addig a legsikeresebb felszámolók között jegyzett üzletember az idegenforgalmi üzletbe vetette bele magát, azt nyilatkozta, hogy visszavonul és kempingüzemeltetéssel próbálkozik a Balaton partján. Létrehozta a vagyonkezelő Turisztikai Befektető és Szervező Zrt.-t ez pedig két leánycéget, a Golden Tourist Balaton Üzemeltető és Szolgáltató Kft. kempingüzemeltető, illetve a Mobil-Miet Kft. gép- és eszközkölcsönző céget.

Néhány hete vált kerekké a történet, amikor nyilvánosságra került, hogy decemberben a Balatontourist új tulajdonoshoz, Varga Jenő érdekeltségébe került. A Mobil-Miet jelent meg tulajdonosként a Turisztika Hungária Kft.-ben, valamint a Balatontourist Camping Kft.-ben és a Balatontourist Füred Club Camping Kft.-ben. Varga már hozzá is fogott az új szerzemények átalakításához, a cégbíróságnak beadott dokumentumok szerint a cégek szétválasztását tervezte. Szándéka pedig az volt, hogy minél több Balaton-parti kempinget és más ingatlant üzemeltessen.

A Konzum bejelentése alapján azonban úgy tűnik, fordulat állt be az ügyben. Várhatóan nem Varga tervei alakítják a Balatontourist, a kempingek, sőt az egész Balaton part idegenforgalmát, hanem hat év elteltével, ismét Jászai Gellért határozhatja meg az irányt, immár a Konzum-csoport elnök-vezérigazgatójaként. Százmilliárd forintos fejlesztésekről nem, de a Balatontourist portfóliójának bővítéséről már nyilatkozott a Magyar Időknek. Az SCD korábbi, jelenleg felszámolás alatt álló egységeinek megszerzése mellett újabb tóparti területek, a balatoni szállásszolgáltató cégtől független kempingek is szóba jöhetnek.

 

 

A Konzumhoz került balatoni csomag:

Összesen 106 hektáron, egy tucat kempinget működtet jelenleg a Balatontourist saját üzemeltetésben, illetve franchise rendszerben a Konzum összegzése szerint. Közülük három önkormányzati (Balatonfüred, Balatonberény és Révfülöp), kilenc pedig magántulajdonú (Siófok és Zamárdi Balatonakali, Balatonszemes, Keszthely, Siófok, Fonyód, Zamárdi, Zalakaros). A Leisztinger Tamás nagyvállalkozótól megvett, eredetileg 14 tagú Hunguest-szállodalánc a bevásárlás óta egy hotellel már bővült, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, balatonalmádi Hotel Bál Resorttal. Ugyancsak tóparti szálloda a keszthelyi Hotel Helikon, de a vonzáskörzethez tartozik a hévizi Hotel Panoráma, illetve a tapolcai Hotel Pelion.