Az édességtörténeti nyomok a somogyi megyeszékhelyre vezetnek (sonline.hu)

Kaposvár központjában, az egyik kávézó belseje védett bútorkülönlegességeket rejt. Egy nagy múltú édesipari márkához, a Stühmer céghez kötődik a bútordarab – írja a sonline.hu.

A német származású, hamburgi cukrászmester Stühmer Frigyes a kiegyezést követő esztendőben, 1868-ban vetette meg lábát Pesten. Ahol saját műhelyt vásárolva, kézműves módszerekkel látott neki a cukorka- és süteménykészítéshez. Miután a Monarchia Lajtán inneni lakói is szerették a „nyalánkságokat”, Stühmer Frigyes termékei egyre ismertebbé váltak. 1882-ben már gyárépületet emeltetett, csokoládégyártó gépeket vásárolt, és megnyitotta első édességboltját is. Nemcsak ezzel képviselt egyedülálló színfoltot a főváros életében, hanem azzal is, hogy az országban elsőként kezdte meg a kakaóbab feldolgozását.

Stühmer Frigyes neve egyre ismertebbé vált
Termékei 1887-ben védjegyet kaptak. A 20. század elején fia került a gyár élére, aki állami támogatással modernizálta a gyárat. Ennek eredményeként 1928-ban megalakult a Stühmer Frigyes Részvénytársága. 1941-ben felhúzták Európa egyik legmodernebb csokoládégyárát, a fővárosban. Egy korabeli hirdetésben az alábbiakat olvashatjuk:

Karácsony az örömszerzés, az ajándékozás ünnepe! Legcélszerűbb, legnagyobb örömet kiváltó ajándékok a már külföldön is igen nagy kedveltségnek örvendő Stühmer csokoládék, bonbonok, díszdobozok, staniolos, csokoládé és fondant karácsonyfa akasztékok, csokoládé alakzatok s különösképen az általánosságban elismert kiváló minőségű, eredeti gyümölcs, dió, mogyoró, mocca és csokoládé ízek hozzáadásával készített szaloncukorkák, melyek az összes Stühmer fióküzletekben, valamint minden jobb cukorka, fűszer és csemegekereskedésben beszerezhetők.
A kommunizmus beköszöntével véget ért a sikertörténet, a gyárat 1948-ban államosítottak, és beolvasztottak a Magyar Édesipari Vállalatba, később az üzem felvette a Budapesti Csokoládégyár nevet. A két világháború közti konszolidált érában Magyarországon 63 Stühmer fióküzlet nyílt. A Stühmer cégtábla Párizsban és Abbáziában is megjelent.

Kaposváron is megjelent a Stühmer cégtábla
Kaposváron a fióküzlet 1928-ban kezdte meg működését. A kis kávézó eredetileg a mai sétálóutcára merőlegesen helyezkedett el, az egykori Berlini téren. A kávézó az államosítás (1949) előtt és után egyaránt a város közéleti személyiségeinek találkozóhelye lett. A kaposvári Pilvax elnevezést Takáts Gyula – a város élő legendája – Kossuth-díjas költőnk akasztotta rá, méltán. Itt dedikálta a ’70-es években köteteit, és múzeumigazgatóként védetté nyilváníttatta a bútorzatot. A város sétálóutcájának jellegzetes kávézója a rendszerváltozást követően folyamatos átépítések és tulajdonosváltások kereszttüzében állt. A csodás – a somogyi származású Kozma Lajos építész, iparművész tervezte – 1930-as évekbeli, art deco stílusú bútorok és az érdekes cserépkályha raktárban porosodott. A Stühmer-bútorok – a restaurálást követően – is újfent a helyükre kerültek és a mai napig – méltó örökségként – a modern kávézó belső terét díszítik.

A teljes cikk itt elolvasható.