Az év első tíz hónapjának adatai szerint az átlaghőmérséklet 0,71 Celsius fokkal magasabb a 1991–2020-as átlagnál, és 0,16 fokkal melegebb, mint a 2023-as év hasonló időszaka. Október különösen kiemelkedő volt, a globális átlagos felszíni levegő hőmérséklete az iparosodás előtti szint felett 1,65 fokkal alakult.
Európa majdnem teljes területén a 1991–2020-as átlag felett alakult a középhőmérséklet, az idei október pedig a kontinens 5. legmelegebb októbere volt.
2024 októberében jelentős csapadékingadozások voltak jellemzőek világszerte: Spanyolországban például súlyos áradások, villámárvizek okoztak problémákat, míg Kelet-Európa nagy részén és az Egyesült Államokban leginkább szárazság volt jellemző.
A tengeri jég kiterjedése az Északi-sarkvidéken és az Antarktiszon továbbra is az átlag alatti, ami aggodalomra ad okot a jövőbeli éghajlati változások szempontjából. Az előrejelzések szerint az óceánok hőmérséklete is rekord magas értékek körül mozog.
Samantha Burgess, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat helyettes igazgatója szerint ezek a megfigyelések „új mérföldkövet jelentenek a globális hőmérsékleti rekordokban, és erősíteniük kell a klímavédelmi ambíciókat a közelgő COP29 klímakonferencián.”
2024 októberének részletes éghajlati elemzéséről a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) honlapján olvashatunk.
Az idei október éghajlati viszonyainak hazai vonatkozásairól pedig a met.hu honlapon olvashatunk.
Éves globális felszíni levegőhőmérséklet-anomáliák (°C) 1850–1900-hoz viszonyítva 1940 és 2024 között.
(A 2024-re vonatkozó érték a januártól októberig terjedő időszak adatain, valamint előzetes becslésen alapul.)