Arany, ezüst és biliárdszoba: ilyen lesz a keszthelyi Festetics-kastély 2025-ben (zaol.hu)

Újabb aranyozott ezüstkincsekkel gyarapodik a keszthelyi Festetics-kastély, de más izgalmas, látványos és kiemelkedően fontos dolgok is történnek itt hamarosan. Ezekről számolt be a sajtó képviselői előtt Oláh Zsanett, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) ügyvezetője és Nagy Bálint államtitkár, a térség kormánypárti országgyűlési képviselője.

Oláh Zsanett elmondta: a keszthelyi kastélymúzeum látogatói létszáma az elmúlt évben elérte a 700 ezer főt, ami nettó 700 millió forint árbevételt jelentett. Idén már az első négy hónapban  136 ezer látogatót regisztráltak, ez a szám az egész évre vonatkozóan is komoly eredményeket prognosztizál. A NÖF célja a látogatói élmények fokozása, a szolgáltatás minőségének javítása és az épület állagának óvása, ezek figyelembe vételével az elkövetkező egy év alatt számos fejlesztés történik a kastélyt illetően, összesen 500 millió forint ráfordítással. Erre azért van szükség –  mutatott rá az ügyvezető -, mert átfogó fejlesztésre az elmúlt 30-35 évben nem került sor – tudósított a zaol.hu.

A felújítások első ütemében a kastély főbejáratánál új pénztár nyílik, csökkentve a turisztikai főszezonban tapasztalt hosszú beléptetési időt, illetve az Amazon Ház Látogatóközpont felől új belépési pont jön létre, kerékpárbérlési lehetőséggel. Utóbbi nem titkolt célja, hogy a látogatókat ezzel ösztönözzék a fenékpusztai gazdaság megtekintésére. A kastély belső terei új szőnyegborítást kapnak, felújítják a kordonokat és újakat is beszereznek. Megújulnak az enteriőrök irányító- és információs táblái is. A kastélykertben felújítják a kültéri padokat, megújulnak a murvás utak, kezdetét veszik a szakszerű faápolások, egyúttal megkezdődik a korábbi Madárpark helyén lévő sétautak kitisztítása is.

Átfogó műszaki karbantartásra is sor kerül még idén tavasszal, elsősorban az Orangerie-ben telepített szellőztető-rendszer beüzemelésével. A torony óraszerkezetét is felújítják – mondta az ügyvezető.

A második ütemben megkezdődik a főépület két lépcsőházának kifestése. Emellett az enteriőrökben található függönyök, festmények, illetve jelenleg elzártan tárolt, ám eredeti, jelentős értéket képviselő bútorok restaurálására is sor kerül, sőt egy korabeli biliárdszoba is helyet kap majd a földszinten. Az egyre jelentősebb vízigény miatt megújul a kastélykert öntözőrendszere és a haszonkert is. Oláh Zsanett hangsúlyozta:

„Több fázisban tudjuk fejleszteni Magyarország leglátogatottabb műemléki helyszínét, annak érdekében, hogy a látogatói élményt ne korlátozzuk. Terveink szerint jövő tavaszra elkészülnek azok a kiviteli tervek is, amelyek lehetővé teszik a tetőszerkezet helyreállítását, a belső lépcső teljes körű restaurálását is.”

A NÖF ügyvezetője azt is elmondta:  új arculat kialakítását is tervezik, mely az elegancia mellett a Festetics-család szellemiségét is tükrözi.

Nagy Bálint, a térség országgyűlési képviselője felszólalásában hangsúlyozta:  a Festetics-örökség méltó ápolása és bemutatás identitásbeli kérdés Keszthelyen.

Térségünk gazdaságának húzóágazata a turizmus, melynek egyik legjelentősebb zászlóshajója a Festetics-kastély. A műemléki épületegyüttes fejlesztése, kulturális kínálatának bővítése kiemelt turisztikai érdek, hiszen a Balaton-part mellett a leglátogatottabb turisztikai célpont Keszthelyen. Épp ezért mi – Keszthely környékén élők – nemcsak örülünk az újabb kincseknek és az egyre gazdagodó tárlatnak, hanem büszkévé is tesz minket, hogy egy olyan épített örökség őrzői lehetünk, amely évről évre fejlődik, gyarapodik és megújul – hangsúlyozta.

Ezt követően Kardos Laura muzeológus mutatta be a kastély főúri ebédlőjének újabb, aranyozott ezüstkincseit. Mint mondta: egy tavaly decemberi bécsi árverésen bukkant fel egy 48 darabból álló, aranyozott ezüsttárgy-kollekció a Festetics-örökségből. Az eszmei értékében felbecsülhetetlen portfólió Magyarországra érkezésével a kastély főúri ebédlője tovább bővült, és minden fő darab visszakerült az eredeti helyére. A visszagyűjtött műtárgyak között 12 kehely – közülük 6 fedeles -, valamint egy 12 személyes előétel-evőeszközkészlet található. Az aranyozott ezüsttárgyakon a Festetics család címere, illetve egyes esetekben Anton Köll és Franz Edler von Würth bécsi ezüstművesek mesterjegyei láthatók. A jelzett készítési évszámok (1817; 1821) alapján a műtárgyak Festetics I. Györgyhöz és fiához, Festetics Lászlóhoz köthetők. A 2019-ben és a most visszakerült tárgyakkal lehetővé vált, hogy a kastély ebédlője mellett tálalószobát is kialakíthassanak. A muzeológus Keszthely Seuso-kincseinek nevezte a tárgyakat, melyekről korábban csak a kastély 1942-es leltárkönyvéből tudtak, melyben három oldalon keresztül sorolták fel az egykori kincseket.