A Plázs Siófok vezetője is pályázik a lómenhely legelőire (24.hu)

Nemcsak a központját, hanem a legelőit is elveszítheti Magyarország egyetlen, működő lómenhelye, ahol több mint 130, többségében állami tulajdonú, mentett, nagytestű állatot tartanak. Elővásárlóként ugyanis bejelentkezett a siófoki Plázs vezetője. Döntés még nincs, de bármilyen furcsának is tűnhet, „őstermelők családi gazdaságának a tagjaként” a szórakozóhely főnöke az esélyes a területre – írja a 24.hu.

Rájár a rúd a siófok-töreki lómenhelyre. Hiába kötöttek együttműködési megállapodást az agrártárcával, és fogadtak be kérésükre tucatjával az állatvédelmi törvény megsértése miatt az állam által elkobzott jószágokat, a 24.hu információi szerint az ígéretek ellenére egy fillér támogatás sem kaptak. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) rendkívül szűk határidővel árverésre bocsátotta azt az épületet, amely a lómenhely központjául szolgált, és amit korábban ingyenes használatra ígért nekik az agrártárca.

Egy dologban eddig biztosak voltak, abban, hogy a földjeiket nem tudják elvenni, mert azok a lómenhelyet fenntartó Dharma Ló Menedék Alapítvány tagjainak a tulajdonában vannak. A lovak, kecskék és birkák ugyanis egy közel negyvenhektáros, festői helyen levő, panorámás birtokon legelészhetnek a Balaton szomszédságában. Most azonban ez is veszélybe került: az egyik korábban kiszállt alapítványi tag volt a legtöbb földnek a tulajdonosa, és ő egy régebbi előszerződés alapján eladta egy aktív alapítványi tagnak, Berecz Gabriellának, aki maga is a birtokon lakik, ott gondozza az állatokat a férjével, Czinkóczky Csabával, a lómenhely vezetőjével. A földtörvény alapján az adásvételi szerződéseket ki kell függeszteni az önkormányzat hirdetőtábláján, hogy az esetleges elővásárlásra jogosultak élhessenek az elővásárlási jogukkal.

A lómenhelyesek az adásvételi szerződést megszerkesztő ügyvéddel egyetemben azt gondolták, hogy senki sem előzheti meg az elővásárlási jogával őket, mert földművesként, helyben lakóként vásárolnák meg a területet. Azonban egy siófoki férfi jelentkezésével, aki belépne az eredeti vevő helyére, borulni látszik minden, miután az adásvételi szerződésben megállapított 60 millió forintot kifizetné a 31,8 hektáros területért. Az elfogadói nyilatkozatában „őstermelők családi gazdaságának tagja” minősítés is szerepel, ami az elővásárlási jogosultsági sorrendben előrébb áll, mint ami az eredeti adásvételi szerződésben szerepelt a vevőnél, és a kormányhivatal a papírok alapján terjeszti elő a javaslatát az agrárkamarának.

A férfi – Barna György – a Plázs Siófok vezetőjeként ismert. Édesapja birtoka szomszédos a lómenhellyel, ő alapította a kilencvenes években a Flört és a Palace diszkót, később pedig Budapesten a Symbol nevű szórakozóhelyet. Most a Plázs Siófok tartozik az érdekeltségi körébe, amit társaival együtt a fia működtet.

Barna György állítása szerint szereti az állatokat, és meghagyná legelőnek a területet. „Húsz éve élek Siófokon, vannak állataim, diót is termesztek, ezért döntöttem úgy, hogy élek az elővásárlási jogommal” – mondta a 24.hu érdeklődésére. Elmondása szerint a területet meghagyná legelőnek, nem tervez változtatásokat, sőt szerinte az állatok is maradhatnak. Arra a kérdésre, hogy miként gondozná, azt felelte, vannak lovai és csacsijai, és meg lehet nézni, milyen jó dolguk van nála.

A további részleteket itt lehet elolvasni.