„A mi nappalink kint van a világban” – Ökotudatos létezés a Balaton-felvidéken (nepszava.hu)

A természetben élni gyógyító. Ez az érzés ösztönözte nyolc éve Csatlós Reginát, hogy földet vásároljon a Balaton-felvidéken, egy Pécsely melletti, elhagyott szőlőtermelő területen. Párja, Tőgyi Balázs villamosmérnökből váltott környezettudatos vidéki életre, és egy kis jurtával rakta le a letelepedésük alapjait. Néhány év alatt a semmiből, barátaik segítségével alakították ki a Hideg-hegyi Menedéket, amely az ökotudatos létezés egyik legtöbbet emlegetett hazai mintája. Ma már tíz tagú, zárt közösségként működik. Tőgyi Balázzsal beszélgettünk az életformát meghatározó alapelvekről, a közösség és a gazdaság fejlődési folyamatairól.

 

– Hogyan jött létre a közösség?

– A Gyüttment Fesztiválon, az ökotudatos élet képviselőinek éves találkozóján alakult ki a kapcsolat, eljöttek hozzánk, segítettek, mi biztosítottunk szállást, műhelyt, konyhát. Afféle ugródeszkát, kotlósfészket ebbe az életbe. Mikor úgy döntöttek, itt szeretnének élni, volt, aki nálunk felállított egy jurtát, de ma már önjáró. Van olyan közösségi tag is, aki már tudott területet vásárolni a szomszédságban. Hét hektárról van szó, ahol összefüggő rendszerben, ökológiai szemlélettel szeretnénk gazdálkodni. Egy szövetkezethez hasonlítanám, ahol igyekszünk az erőforrásainkat és a hasznot is megosztani. A lényeg, hogy valamennyiünk számára közös értékeket fogalmaztunk meg.
– Mik a közös értékek?

– Az egyik a természettel együttműködő életmód. Ökológiai gazdálkodás, egészséges élelmiszer termelése úgy, hogy az a tájnak, az élővilágnak is a javát szolgálja. Ez határozza meg az építkezésünket, az alkalmazott technológiákat is. A másik fontos érték a közösségi elv, az együttműködés, a jó szomszédság. Vannak persze szomszédaink, akik más módon élnek, de mi velük is igyekszünk jó kapcsolatot ápolni. Fontos elv a szellem-lélek-test egységes egészségének óvása is. És kiemelném még az értékrendünkhöz szükséges tudás gyűjtését, ami nem egyszerű, hiszen a mai világunkban információs káosz uralkodik. Az ősi tudás és a mai kor hiteles felismeréseinek földerítése komoly kutatói munkát igényel, legyen szó akár ökológiai szemléletű építkezésről, akár gyógyításról vagy oktatásról. A felgyülemlő tudást és a tapasztalatainkat igyekszünk megosztani másokkal is. Ezt a célt szolgálják a képzéseink, nyári táboraink, és afféle nyílt napokat is tartunk, amelyeken bemutatjuk a területünkön alkalmazott módszereket. A mai kor kihívásai ebbe az irányba sodorják a társadalmat.

A cikk folytatása itt elolvasható.